Samo su Zagrepčani ostali bez jeftinog taksija

Autor:: Maja Komljenović 7/12/2010 9:11

U Splitu su taksisti pretukli ‘nelojalnu konkurenciju’, u Osijeku se za mjesto jednog od 30 vozača Taxi Cammea javilo 500 kandidata, Riječani već nekoliko godina uživaju u blagodatima jeftinog taksi prijevoza…

Taksi revolucija očešala je sve gradove osim Zagreba. Podsjećamo, nakon što je 2009. godine donesen novi zakon, uvjeti za obavljanje taksi službe znatno su se promjenili. Tako je, umjesto dotadašnjih koncesija, za obavljanje taksi službe postala dovoljna dozvola.

Dozvole za obavljanje taxi službe nema samo u Zagrebu

Izdavanje tih dozvola stavljeno je u ruke lokalne samouprave koja je podzakonskim propisima morala odrediti detalje o uvjetima za izdavanje dozvola. Međutim, grad Zagreb još uvijek se grčevito opire potrebi da se tržište taksi prijevoza liberalizira.

Boris Cvetković-.--.-Po cijeni se svrstavamo uz Stuttgart

Zakon je donesen isključivo s ciljem da se napokon stane na rep desetljećima taksi monopola, a situacija u Zagrebu posebno je alarmanta. U istraživanju koje je krajem prošle godine napravio Automotor sport, samo je jedan grad u Europi imao višu cijenu starta i prijeđenog kilometra od Zagreba. Ne, to nije bilo ni Sarajevo, ni Ljubljana, ni Beograd ni slični gradovi iz regije uz bok kojih, po razvijenosti, financijskoj situaciji i prometnoj kulturi, Zagreb spada. Zagrebački taksi bahato se svrstao uz visokorazvijeni njemački grad Stuttgart.

Posljedica toga je činjenica da Zagrepčani od taksija bježe kao ‘vrag od tamjana’, posao ide prilično slabo, a unatoč činjenici da Udruženje taksista grada Zagreba broji 1100 članova i jedan je od najjačih obrtničkih cehova u Hrvatskom, većinu taksista se može vidjeti kako na punktovima igraju šah ili belu.

Međutim, činjenica da je, do prošle godine, i zakon išao u prilog monopolističkoj poziciji taksi prijevoznika, davala je zagrebačkim taksistima za pravo da visoku cijenu ne spuštaju. Novi zakon je, u skladu sa praksom Europske unije, liberalizirao tržište i na lokalnoj samoupravi je bilo da odredi uvjete pod kojima će se u taksi službu moći uključiti novi prijevoznici.

U Zadru dozvola košta 300 kuna, a taksi je bijele boje

Split, Osijek, Zadar i Rijeka zahtjevima su spremno udovoljili. Primjer ažurnog djelovanja je grad Zadar. On je u veljači ove godine donio odluku kojom je regulirao uvjete taksi prijevoza u gradu.  

Tako je određena maksimalna cijena prijevoza. U gradu, za prvih pet prijeđenih kilometara,  ona iznosi 40 kuna, a svakom auto-prijevozniku dano je pravo da odredi i nižu cijenu. Svaki sljedeći kilometar vožnje košta maksimalno deset kuna. Dozvola za taksiranje košta 300 kuna, a taksiji moraju biti bijele boje. Također, taksisti moraju polagati ispit iz poznavanja kulture, turizma i prometa grada Zadra i okolice.

Donešenjem odluke taksi prijevoz u Zadru je procvjetao. U obavljanje taksi službe uključio se prijevoznik Davor Lulić koji je niskim cijenama ‘natjerao’ i dotadašnje taksiste da smanje cijenu prijevoza. Tako ćete u Zadru za prvih pet prijeđenih kilometara platiti 19 kuna, dok je svaki slijedeći devet kuna. 

-.-Anto Magzan/ PIXSELL-.-U Rijeci pet kilometara za 20 kuna

U Rijeci su pravila gotovo istovjetna zadarskim. Taksi također mora biti bijele boje s istaknutim znakom taksija. No, s obzirom, da je Rijeka donedavno bila jedini grad u Hrvatskoj u kojem je i prije donošenja zakona prometovao veći broj taksi koncesionara, tamo se situacija nije previše promjenila. 

Taxi Cammeo, čiji vlasnik neuspješno pokušava prodrijeti i na zagrebačko tržište, Riječane i njhove goste vozi za 20 kuna za 5 kilometara, 40 kuna za 10 km i 50 kuna za 15 km.

Osječani pohrlili na natječaj za rad u Taxi Cammeu

Liberalizacija se pozitivno odrazila i na Osijek. Grad je udovoljio zahtjevu za donošenje odluke o davanju dozvola i Taxi Cammeo je počeo raditi i u Slavoniji. Uvjeti za dozvolu su praktički istovjetni onima u Zadru i Rijeci, a Cammeo je novu liberalniju situaciju iskoristi za uvođenje čak 30 novih vozila u Osijek. Kao što smo spomenuli, čak 500 Osječana javilo se za ovo primamljivo radno mjesto, a taksi prijevoz je doživio renesanu.

Nejasno je što Zagreb čeka. Gradonačelnik Bandić pravda se nejasnim objašnjenjima da bi liberalizacija unijela kaos u domenu taksi prijevoza, da još nije sazrijelo vrijeme da se odluka donese.

Novi prijedlog zakona otežava liberalizaciju

Zanimljiva je činjenica da je unazad nekoliko dana u Hrvatski sabor poslan novi prijedlog Zakona o prijevozu u cestovnom prometu. U njemu se predlaže da se iz Zakona ukine sporna odredba o tome da prijevoznici mogu nuditi i nižu cijenu prijevoza od one uredbama propisane, a apelira se na to da lokalna samouprava jasno odredi cijenu, ali i broj potrebnih taksija.

Ukoliko ovaj prijedolg prođe, teško je zamisliti da bi se u Zagrebu promijenila dosadašnja situacija. Grad bi dobio odriješene ruke ‘vaditi’ se na argument da su sadašnje cijene prihvatljive, a broj vozila dostatan.

Tako je sve izglednije da će Zagrepčani jedini ostati kratkih rukava, a koliko zagrebačkim taksistima visoke cijene u vrijeme recesije ‘idu’ na ruku, pokazuje najčešća scena za taksi punktovima- odigrava se deseta partija bele za redom, a jedini ‘mali’ brojevi kojima se barata su – 20 do devetke.