Urbanistički kriminal premrežio Zagreb

Pero Kovačević

Autor:: Pero Kovačević 11/9/2010 12:39

Urbanistički kriminal i korupcija su premrežili Hrvatsku i Zagreb. Građevinsko-urbanistički lobiji i interesne skupine besprijekorno funkcioniraju. Stvorili su sustav i caruju u Zagrebu. Mnoge su se skupine i pojedinci obogatili ili se i dalje bogate na urbanističkom kriminalu i korupciji. Pravna država je, do danas , pokazala svoju punu nemoć i neučinkovitost u borbi protiv urbanističkog kriminala i korupcije. Istina, nije bilo niti ima dovoljne političke volje za odlučnu borbu protiv urbanističkog kriminala i korupcije.

Kako djeluje urbanistički kriminal i korupcija u Zagrebu? Koji su oblici urbanističkog kriminala i korupcije već prepoznati i uočeni?

Mijenjane i dopunjavanje urbanističkih planova pod krinkom ispravka svakako je najsofiticiraniji oblik urbanističkok kriminala, koji sam sasvim slučajno ustanovio na slučaju UPU-a Vrbik i UPU-a Munja. Naime, malo građana čita Službeni glasnik Grada Zagreba, a još manje ispravke odluka UPU-a. Tako da sam i sam bio iznenađen kad sam otkrio ovaj novi sofiticirani oblik urbanističkog kriminala, kao što je bio iznenađen i sam glavni državni odvjetnik Mladen Bajić kad sam mu podnio prijavu o nezakonitim izmjenama i dopunama
UPU-a, pod krinkom ispravaka UPU-a.

Drugi oblici i vidovi urbanističkog kriminala i korupcije u Zagrebu su već duže vremena aktualni i dobro uhodani i besprijekorno djeluju.

Najrašireniji oblik je svakako kupnja negrađevinskog zemljišta po niskim cijenama, bilo da je riječ o zelenim površinama, šumskom zemljištu ili poljoprivrednom zemljištu, a nakon toga se od gradske uprave dobije prenamjena u građevinsko zemljište. Takvo zemljište u postupku prenamjene iz negrađevinskog u građevinsko zemljište, u konačnici udeseterostruči svoju prvotnu vrijednost, a pojedinci ili skupine se obogate preko noći. Kvaka u ovom obliku urbanističkog kriminala i korupcije je u tome da se vlasnicima- starosjediocima ne dopušta prenamjena negrađevinskog u građevinsko zemljište, a novi kupci dobiju prenamjenu bez problema.

Posebno unosan vid urbanističke korupcije je baratanje povlaštenim informacijama, kao što je to bio slučaj promjene trase autoceste Zagreb- Sisak, koja je izmjenjena 2006. godine.

Pojedinci i skupine povezane sa vlasti, znali su da će se izmjeniti trasa autoceste, te su buzašto otkupljivali zemljište na i uz novu trasu autoceste, te su nakon promjene trase autoceste zaradili veliki novac. Povlaštene informacije imala je i Maestro gradnja. Naime, očito su znali da će se montažno limeno kazalište iz Potsdama( koje je grad dobio na „poklon“ za 18 milijuna kuna) postaviti u Sloboštini, te su otkupili od neinformiranih vlasnika 23 tisuće četvornih metara, po bagatelnoj cijeni. Nakon toga Maestro gradnja je 2007. godine zamjenila zemljište u Sloboštini sa Gradom Zagrebom, te dobila četiri tisuće četvornih metara atraktivnog građevinskog zemljišta na Trešnjevci i 12 milijuna kuna.

Model zamjene zemljšta, je također dobro uhodan. Prisjetimo se zamjene zemljišta između Grada Zagreba te tvrtke Munis, Geoprojekta, Zagrebgradnje, Gredelja i tako dalje. U većini slučajeva sudski vještak nije procijenio vrijednost nekretnina, a zamjene su se često obavljale i po početnoj cijeni građevinskog zemljišta iz 1998. godine.

Pravna država zna za sve pobrojane oblike i vidove urbanističkog kriminala i korupcije. Šuti pravna država, šute institucije, pitam se dokad i zašto?

Želim vjerovati i nadam se da će USKOK-ova istraga u vezi mjenjanja i dopunjavanja UPU- a, po želji i potrebi investitora, pod krinkom ispravaka UPU-a biti prvi korak u odlučnoj borbi protiv urbanističkog kriminala i korupcije.