U Zagrebu tramvaji stižu samo na displayju

Kostadinka Velkovska

Autor: Kostadinka Velkovska 10/20/2012 10:50

Kruh naš svagdašnji, na svakih deset metara po gradu niču kao gljive poslije kiše, nove pekarnice i nude nam NOVI kruh i nove vrste peciva. Za to postoji debeli razlog, jer recesija je učinila svoje. Pa što nam onda drugo preostaje nego kruh kad se nema za meso, povrće, voće …. Uz kruh kupimo i pecivo, a iz dana u dan izmišljaju nove oblike peciva, punjene sa ovim i onim. Tko bi odolio! Bit ćemo sve deblji i deblji, a još nije izmišljena dijeta s kruhom, a kad će ne zna se!

Tramvaji se pojavljuju samo na displayu

Od kada su na tramvajskim postajama postavljeni displayjikako bi znali koliko dugo ćemo čekati sljedeći tramvaj, nikako da se natpisi na displayu usklade s vremenom dolaska tramvaja. Događa se da na displayju piše broj tramvaja i kad dolazi, pa za minutu s displaya nestane i broj i vrijeme, a za minutu dođe tramvaj koji uopće nije bio na displayju.

Gdje je nestao tramvaj čiji broj smo pročitali na displayju? Jednostavno ga nema, nema, pravi Bermudski trokut. Na autobusnoj postaji u Remetincu displaya pak već duže vrijeme nema, navodno se pokvario a popravak traje punih šest mjeseci. Kakav to kvar može biti čiji popravak traje tako dugo, ili je servis negdje u Beču, a Beč je daleko! Znači, na toj postaji u Remetincu ne samo da čekamo ZET-ove autobuse nego i ispravan display. Vratite nam ga popravljenog u funkciji, bit će vam stanovnici Remetinca jako zahvalni.

Dobar biznis u recesijska vremena

Odličan rođendanski biznis za najmlađe. U nestašici prostora i vremena pa i novaca za raznorazne proslave uključujući i rođendanske, naših malih divnih stvorenja, dobro su se dosjetili …. Za tisuću kuna možemo proslaviti dječji rođendan u rođendaonicama, gdje je organizirano sve od klope, sokova do raznih igara pa i teta koje ih zabavljaju i paze. Savršeno! Roditeljima laknulo, djeca sretna i zadovoljna, a i organizatori. Sve je dobro kad je svima dobro!

Sezona je gljiva, uživajte u plodovima

Sezona je gljiva i kestena, pa se naš radni narod rastrčao po šumama i gorama, legalno i ilegalno. Berača ko u priči, od jutra do sutra. Čujem da čak dolaze u šumu u ranu zoru još po mraku, kako bi bili prvi u redu i onda je gljiva njihova. Tko prvi njemu djevojka, ha ha ha ! Nekad su berači brali samo za svoje potrebe, a danas je krenuo biznis, i na tome se može dobro zaraditi. Potrebno je samo pratiti vremensku prognozu i vidjeti gdje će pasti najviše kiše, tamo će biti najviše gljia pa trk u šumu.

Mnogi ne znaju da je rekreativno branje gljiva strogo regulirano, ako ih uhvate bez dozvole, a nisu članovi nekog Gljivarskog društva morat će platiti kaznu od 1000 do 7000 kuna. Ako želite izbjeći kaznu, u lokalnoj šumariji platite dnevnu dozvolu od 50 kuna, tjedna košta 100 kuna, a mjesečna 200 kuna, osim članova Gljivarskih društava koji ne trebaju platiti dozvolu. Napomena: berači za osobne potrebe smiju nabrati do 2 kg po osobi, a komercijalni berači imaju obrte, i smiju nabrati do 10 kilograma.

Ove stroge mjere su uvedene prije ulaska u Uniju, pošto se na to u zemljama EU jako pazi. Berači moji, pratite propise da ne bi bilo nismo znali, pa …… !

Svaki biznis je stresan

Berači kestena ulaze i na tuđi teritorij pa dok nema gazde sve pokupe. Kad se gazda pojavi, berači put pod noge i bjež. Vrlo stresno i opasno! Biznis je biznis, a svaki biznis je stresan. Tko ne riskira taj ne profitira! Ako niste uspjeli ubrati kestene, posjetite neku od kestenijada koje nam uskoro kreću, barem za svoj gušt. Moramo priznati, kesteni pečeni ili kuhani su jako uskusni, a tek kesten pire ….. !!!

Drage moje sugrađanke i sugrađani, grijanje je počelo, samo gledamo kako se vrte brojila i boli glava, a za to nema lijeka – nema tableta! Pa kako bilo da bilo, valjda ćemo preživjet i ovu zimu!