Starije ne treba strpati u dom, već im dati da uče

Autor: Ana Kolak 11/22/2012 10:09

Suočavanje s demografskim starenjem stanovništva za lokalnu i regionalnu samoupravu predstavlja izazov i traži prilagodbu, stoga se socijalna politika Zagreba morala promijeniti, kazala je Višnja Fortuna, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, gostujući u emisiji Grički top na Jabuci TV.

Fortuna je istaknula kako se u ovoj godini obilježava Europska godina aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti čiji je cilj podsjetiti građane treće životne dobi da nisu zaboravljeni.

– Aktivno stariti znači nastaviti rasti, ako to više ne može biti fizički, može biti mentalno i duhovno. Planiramo uvesti program cjeloživotnog učenja za Zagrepčane treće životne dobi – izjavila je pročelnica.

Osim aktivnog starenja, bitna je međugeneracijska solidarnost.

– Sa starijim građanima moramo suosjećati i pomoći im. Nije rješenje strpati ih u dom i potom zaboraviti. Oni se vole osjećati voljenima, ali i korisnima. Zašto ne bi straiji sugrađani davali instrukcije iz nekog predmeta učenicima ili studentima, ako su još uvijek za to sposobni- predložila je Fortuna.

Prosjek starosti u Hrvatskoj je 40 godina, a do 2050. predviđa se da će biti 50 godina. S obzirom na ove okolnosti, bitno je planirati život u trećoj životnoj dobi.

– U svibnju ove godine predstavili smo projekt Stambene jedinice za osobe straije od 65 godina koje žele živjeti samostalno, a istodobno biti okružene vršnjacima i imati nekoga tko će im priskočiti u pomoć. Cijena apartmana je 2700 kuna, i ovaj projekt primjer je uspješnog planiranja starosti, odnosno kvalitetne i sigurne budućnosti- zaključila je pročelnica.