Stari namještaj nemojte baciti, donirajte ga

Autor: Petra Antonijević 2/2/2012 12:06

Proljeće je savršeno vrijeme da obavite neke poslove koje možda odgađate cijelu godinu i za koje nikada nije najbolje vrijeme da ih se prihvatite, kao što je primjerice čišćenje stana ili garaže.

Odlagališta pretrpana glomaznim otpadom i smećem postala su nažalost naša svakodnevica i veliki problem. No, to ne mora biti naša sudbina. Razumnim postupanjem s otpadom, najveći dio bačenih ostataka može se preraditi i pretvoriti u nove i vrijedne korisne stvari. Umjesto da ostavite svoj komad namještaja na cesti, donirajte ga Reto centar koji prikuplja sve vrste namještaja, štednjake, perilice, hladnjake, ali i odjeću i obuću.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.-Naime, riječ je o rehabilitacijskom centru koji se bori protiv ovisnosti te svojim štičenicima pruža priliku da narkotike zamijene restauriranjem starog namještaja. Jedan od volontera u centru, ujedno i štičenik koji je svoju prošlost ostavio iza sebe te novu ljubav pronašao upravo u popravljanju i restauriranju starina, kaže kako su u centru trenutno zadovoljni doniranim namještajem, ali nažalost treba puno više kako bi se pokrili troškovi njihova doma u Zagrebu, Reto centra, u kojem trenutno živi oko sedamdesetak članova, ali i nekoliko obitelji.

– Volio bih kad bi građani shvatili da umjesto bacanja namještaja na cestu, mogu sudjelovati u borbi protiv pošasti ovisnosti o drogama, a i na taj način svi zajedno bismo očistili Zagreb od glomaznog otpada koji se gomila po cestama – istaknuo je volonter Denis Dujmović.

Dodao je kako su oni koji su svoje stvari u centar donijeli na restauraciju izrazito bili zadovoljni učinjenim te kako već imaju stalne klijente.

Reto centar – prijatelj nade je kršćanski centar za liječenje i rehabilitaciju ovisnosti o drogama, alkoholu, tabletama i sličnome te je u potpunosti besplatan. Centar je započeo svoj rad u Španjolskoj 1985. godine, a u Hrvatskoj je započeo sa radom 1993. godine i trenutno ima deset kuća koje se nalaze na području Splita, Zagreba i Zadra. Do sada je kroz Centar prošlo je više od dvije tisuće ovisnika, a sada se trenutno na području Hrvatske nalazi oko 230 štićenika.

Naime, centar se financira isključivo vlastitim radom, odnosno prodajom restauriranog namještaja koji nude po izrazito pristupačnim cijenama, stoga ovisi o donacijama građana.

– Ovaj program kakvim se koristi Reto centar pomaže štićenicima da krenu u novi život sa novim zanatom. Ovdje učimo sve, od popravaka bijele tehnika sve do restauriranja starina – kazao nam je Dujmović.

Ukoliko je došlo vrijeme, ili tek dolazi, da se riješite starog namještaja nemojte planirati kako ga baciti na neko divlje odlagalište smeća ili njime ”ukrasiti” gradske ceste, već ga donirajte.

Štićenici Reto centra vrlo će se rado pobrinuti da vaš stari namještaj dobije novi sjaj te da ga dobiju oni koji si ne mogu priuštiti mijenjanje namještaja svake godine.