Skijaši na vodi ne dobiju ni lipe, no ne odustaju

Autor: Valentina Jarnjak Glavaš 9/16/2010 9:34

Svaki dan čitamo o nogometu, košarci, rukometu i ostalim popularnim sportovima, kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu. No, na marginama ostaju oni ‘mali sportovi’, a jedan od njih je i skijanje na vodi.

Zbog toga smo odlučili malo istražiti kako funkcionira jedan tako mali sport u kojem se ne vrti veliki novac i koji nije popularan kao gore navedeni sportovi.

Treba biti veliki zaljubljenik u ovaj sport da bi se počeli baviti njim. Jedan od zaljubljenika je i Pavle Zobundžija, koji se u ovaj sport zaljubio od malena. Ljubav prema ovom sportu prenijeli su mu njegovi roditelji, koji su se također bavili skijanjem na vodi.

– U Hrvatskoj postoji osam klubova skijanja na vodi, dva su u Zagrebu, a po jedan u Osijeku, Velikoj Gorici, Opatiji, Poreču, Lošinju i Crikvenici, a postoji i hrvatski savez koji broji devet članova – započeo je Zobundžija.

Vani je skijanje na vodi puno razvijenije

Kao i svaki drugi sport i u ovom atraktivnom i zanimljivom sportu postoje europsko i svjetsko prvenstvo gdje su nastupali i naši skijaši, a Pavle Zobundžija je bio i prvak Mediterana.

– Vani je ovaj sport puno razvijeniji i puno više ljudi se bavi njime. Najrazvijenija, a i najuspješnija zemlja je SAD jer imaju vrhunske uvjete, a oni čak i mogu živjeti od skijanja u vodi, što je u Hrvatskoj nemoguće – kazao je Zobundžija.

-.-www.skijanjenavodi.com-.-Naši najperspektivniji skijaši putuju na europska prvenstva, a na svjetska kad vide hoće li imati ikakve šanse i koliko im financije dozvoljavaju da odu na takvo jedno veliko natjecanje.

Postoje tri discipline skijanja na vodi, a to su: slalom, figure i skokovi. Skokovi su daleko najatraktivnija disciplina, dok je slalom najrasprostranjenija.

– Ovaj sport kod nas je amaterizam u smislu financija, sve plaćamo sami, i treninge i odlaske na natjecanja, a jedino je savez taj koji nam pomaže koliko može. Grad nam nažalost ne pomaže iako smo pokušali dobiti novac, grad samo nagrađuje one koji su dobri na natjecanjima – rekao je.

Dodao je da od Grada traže novac za afirmaciju mladih skijaša, a jedina institucija koja im je dala financijsku pomoć je FINA, koja im zadnje dvije godine daje novac za afirmiranje najmlađih.

U Hrvatskoj postoji 200 registriranih skijaša na vodi

Nagrade na natjecanjima u Europi su oko 2000 dolara, dok po SAD-u nagrade dosežu i do 10.000 dolara, dok u nas nema takozvanih ‘prize’ utrka. Trenutno se u svijetu ovim sportom bavi oko četiri milijuna ljudi, od toga ih pola ih je u SAD-u, dok u Hrvatskoj ima oko 200 registriranih skijaša.

Ne možemo reći da je ovo jeftin sport, jer samo skije za vodu koštaju oko 1000 eura, a postoje i troškovi benzina glisera koji vuče natjecatelje po vodi. No, svi oni koji su zainteresirani mogu sve naučiti na opremi koju posjeduje Skijaški klub Zagreb.

Najstariji član Skijaškog kluba Zagreb ima 76 godina, dok najmlađa skijašica, Nika Radić ide u treći razred osnovne škole.

– Mi želimo da mladi dođu i vide i neke druge sportove, nešto drukčije i uzbudljivo i pozivam sve kojima se ovaj sport sviđa da nam se pridruže – zaključio je Zobundžija.

Napomenimo da je cijena godišnje članarine za seniore 500 kuna, dok je za mlađe 250 kuna.