Psujemo na slikama, no nikada i u stvarnosti

Autor: Maja Gujinović 6/10/2010 7:59

‘Mi su dvoje ljudi, ali jedan umjetnik’. Tako svoje, 40 godina dugo, umjetničko i životno partnertstvo objašnjavaju Gilbert i George, velike zvijezde umjetničke scene, čija se izložba otvara u četvrtak u Muzeju suvremene umjetnosti. Najbolja ‘reklama’ njihovoj umjetnosti su oni sami, uvijek obučeni u odijela od tvida, šarenih kravata, minimalnih pokreta i provokativnih izjava. Ipak izgovarajući stavove koje jedan započne, a drugi završi, doimaju se kao skroman i umjeren, ostarjeli engleski bračni par.

Egzistencija na dva nivoa; normalnom i neobičnom. Ali kao jedan umjetnik

– Van umjetničkog svijeta smo jako normalni – govori George, dok Gilbert na to dodaje: ‘Ali moraš biti dugačiji jer postaneš nevidljivi. A umjetničko djelo je nevidljivo ako nije drugačije. Zato mora provocirati i postavljati pitanja.’

– Zapravo uspijevamo egzistirati na dva nivoa u isto vrijeme. Normalnom i neobičnom, a to nam daje ogromnu slobodu – završava George.

Kako objašnjavaju, izložba ‘Jack Freak Pictures’ postavlja puno pitanja i nudi puno poruka. Sve ovisno o tome tko je promatra. Smrt, nada. život, strah, seks, novac, rasa, religija samo su neke od tema na 60 – tak fotomontaža ogromnih dimenzija koji čine jednu od njihovih najopširnijih izložbi. Njom su se bavili preko dvije godine, no svoj jedinstveni sistem rada u dvoje nikome ne otkrivaju.

`Pod britanskom zastavom su ubijeni milijuni.´

-.-MSU-.-Union Jack zastava glavni je motiv izložbe koja između ostalog kritizira religiju i nacionalizam – Jednoj osobi bi bilo jako teško, i emotivno i tehnički. Zato smo naučili sistem, ali ga nećemo otkriti – smije se Gilbert.

– Kada radimo osjećamo se i ponašamo poptuno drugačije. To je kao kada si zaljubljen. Sada smo normalni i razgovaramo s vama, no kada uđemo u atelje bit ćemo na drugoj razini – dodaje George.

Između detalja londonskog West Enda, dijelova tijela, drveća, raspela i nezaobilaznih autoportreta Gilbert i George svuda provlače križeve s britanske zastave, poznatije kao Union Jack.

– Pod tim su se križevima stoljećima ubijali ljudi. Pokušavamo ljudima objasniti komplikaciju te zastave. Ona predstavlja i religiju i nacionalizam. A u budućnosti će nas te stvari još više odvesti u probleme – objašnjavaju u dva glasa.

Kao homoseksualni par, koji su prije nekoliko godina ozakonili svoju vezu, posebno su veliki kritičari Crkve i religije.

Konzervativci liberalnih pogleda na svijet

– Sve se religije bore protiv nekog oblika seksualnosti. Ali, to nema veze s Bogom jer su sve religije stvorena od čovjeka – jasan je Gilbert, na što George dodaje s smješkmo: ‘ Hvala Bogu da samo se oslobodili od Crkve prije puno vremena. Da se Henry VIII. nije razveo i dalje bi bili samo provincija s kravama i drvećem. Kao Irska.’

Čuvši takve izjave doista je jako teško zamisliti kako su Gilbert i George slavili uspjeh konzervativaca na posljednjim engleskim parlamentarnim izborima. No, i za to imaju jedinstveno objašnjenje.

– Uvijek smo vjerovali u individualnost, a laburisti i socijalne stranke uvijek teže kolektivizmu. Nije nam jasno zašto umjetnici koji misle kako su originalni i kreativni uvijek imaju isti politički stav. U Engleskoj je skoro zločin u umjetničkim krugovima izjaviti kako ste konzervativac. To je jako blesavo. Jer te konobar ili taksist nikada neće čudno pogledati ako kažeš da si konzervativac – objašnjava George, dok Gilbert dodaje kako je jedini umjetnik koji je dijelio njihovo mišljenje bio Francis Bacon.

Hiperproduktivni Gilbert i George ne staju. Već su krenuli s radom na novom ciklusu imena ‘The London Pictures’ s podnaslovom ‘It’s written all over them’. Bavit će se svim neugodnim stvarima koje postoje u gradovima poput silovanja, ubojstava, uboda nožem.

– Ključ izložbe – ništa ugodno – zaključuje George.