Ne postoje kriteriji za dodjelu novca sportovima

Autor: 11/25/2010 9:45

Na skupštinskim odborima raspravljalo se o prijedlogu proračuna koji se odnosi na Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport koji bi 2011. trebao imati 2,13 milijardi kuna, što je za 2,9 posto manje nego prošle godine.

Najviše prijepora, kao što se i očekivalo, bilo je oko novog modela naplate vrtića prema prihodovnom cenzusu.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-– Niske cijene vrtića omogućavale su njihovu dostupnost čime se izravno utjecalo na pronatalitetnu politiku. Vrtići omogućavaju zapošljavanje žena što je jedan od ključnih faktora prilikom donošenja odluke o rađanju – kazala je Iva Prpić (SDP).

Zastupnici su upozorili na manjkavosti financijskog cenzusa kojim se određuje cijena vrtića. Oni su istaknuli kako će ljudi koji ne prijavljuju prihode plaćati malu cijenu za vrtić dok će najgore proći srednji sloj koji uredno plaća porez i prijavljuje svoja primanja.

Slavko Kojić, pročelnik Gradskog ureda za financije, priznao je da predloženi model ima nedostatke no dodao je da za sada ne postoje bolje metode utvrđivanja primanja prema kojemu bi se napravio cenzus.

– Dok OIB ne profunkcionira u potpunosti, nećemo moći napraviti naplatu prema imovinskom cenzusu što je najpravednije – kazao je Kojić i dodao da bi to moglo biti 2012.

Daniru Bilić-Nakić (HDZ) zanimalo je tko će provjeravati točnost podataka i kako će se to sve izvesti s obzirom da je predviđeno da se svi zahtjevi predaju od 1. do 15. siječnja.

– Očekuje se da će biti oko 40.000 zahtjeva pa me zanima jeste li spremni za vađenje svih potvrda te kasnije obrađivanje svih tih zahtjeva – kazala je Danira Bilić Nakić.

Iz gradskih službi nisu znali odgovor te su rekli kako će ga dobiti pisanim putem.

Velika rasprava se povela i oko novca koji je proračunom namijenjen za sport. Sredstva za javne potrebe u sportu su malo manje nego prošle godine. Sredstva za održavanje sportskih objekata su prebačena u posebnu stavku od 42 milijuna kuna što su zastupnici pozdravili, jer kako kažu, to omogućava bolju kontrolu trošenja sredstava.

Upravo je oko trošenja i dodjeljivanja novca klubovima i savezima bilo najviše govora. Danira Bilić-Nakić (HDZ) upitala je hoće li biti spremni kriteriji prema kojem se dodjeljuje novac.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Danira Bilić-Nakić, zastupnica HDZ-aStjepan Puhak iz Zagrebačkog športskog saveza (ZŠS) kazao je kako se na tome radi, ali da to neće biti gotovo još nekoliko mjeseci tako da neće biti spremno za ovaj proračun. Gorana Kutlića (SDP) zanimalo je vraća li neki klub novac savezu kad primi sredstva od međunarodnih organizacija.

-Na primjer kada Dinamo primi novac od UEFA-e zbog nastupanja u Euro ligi, vrati li on toliki iznos u proračun – upitao je Kutlić.

Puhak je kazao kako niti jedan klub ne vraća novac kada dobije novac na taj način kao ni kada zarade na transferima igrača.

– ZŠS to ne može učiniti, ali Gradska skupština bi mogla predložiti da se 10 posto iznosa od transfera uloži u razvoj perspektivnih sportaša – kazao je Puhak.

Kutlića je još zanimalo što se krije iza Centra za istraživanje i razvoj sporta koji planira osnovati ZŠS te koliko će na to novca biti potrošeno. Puhak je kazao kako bi uloga te ustanove mogla biti razvoj drugih aspekata sporta kojim se ne bave na Kineziološkom fakultetu.

– U Hrvatskoj ne postoji nikakva sportska administracija koja bi pomogla razvoju sporta kao što to postoji na primjer u kulturi – kazao je Puhak.

Istaknuo je kako to ne bi koštalo ništa dodatno budući da bi četvero ili petero sadašnjih zaposlenika samo prebacili u tu ustanovu.

Na Odboru za kulturu raspravljalo se o dijelu prijedlogu proračuna koji se odnosi na ovu djelatnost, a iduće bi godine trebao iznositi 496 milijuna kuna što je 3,76 posto manje nego prošle godine. Zastupnici su upozorili na nepostojanje podataka o prihodima muzeja od prodaje karata ni što se događa s tim novcem.

Nezavisni zastupnik Zvonko Maković je upozorio na činjenicu da Muzej suvremene umjetnosti na koji se troši jako velik novac ima samo nekoliko izložbi godišnje.

– Prošle godine su imali samo pet izložbi od kojih su dvije bile preuzete što je premalo s obzirom na sredstva koja primaju – kazao je Maković.