Bernardić do travnja zagrebački gradonačelnik?

Autor: Sanjin Španović 12/6/2011 15:04

Sudbina se baš poigrala s Milanom Bandićem. Dok je još bio u SDP-u, i to šef gradske organizacije, sanjao je o projektu da svaki četvrti glas SDP-a u Hrvatskoj dolazi iz Zagreba.

Nikada to SDP Zagreb nije uspio. Do preksinoć kada (Bandića više nema, op.a.) SDP, doduše zajedno s HNS-om i HSU-om, koji su mu partneri i u Skupštini, na biračkim mjestima u gradu Zagrebu osvaja čak 46,7 posto.

U isto vrijeme Bandić prima udarac u glavu u vidu osvojenih tek 4,1 posto na biračkim mjestima u gradu Zagrebu (šamar je bio dobio kada je izgubio na predsjedničkim izborima).

Zagrebačkom SDP-u ovi brojevi, koji oslikavaju želju građana, samo dodatno daju podstreh za konačni obračun sa svojim bivšim članom.

Zagrebačka politička kriza tako bi se, nakon godinu i pol dana, konačno mogla razriješiti te bi SDP konačno trebao opet preuzeti potpunu odgovornost za Zagreb.

– Da, idemo na rušenje Milana Bandića. Moramo to zbog odgovornosti prema građanima koji su nam dali toliko glasova. Zagreb kao motor državne politike mora funkcionirati, a gdje to sada funkcionira? Mi moramo pokrenuti malo i srednje poduzetništvo, moramo pokrenuti zapošljavanje, a ova blokada odnosa Skupštine i Holdinga s izvršnom vlasti pokazala je da to ne možemo. I Bandićevi rezultati pokazuju da mi moramo osloboditi Zagreb od njega – govori nam jedan od bliskih suradnika Davora Bernardića.

Mladi šef SDP-a, kao predvodnik zagrebačke Kukuriku koalicije, taj bi proces vraćanja Zagreba trebao provesti u nekoliko koraka.

Prvi (ne i obvezujući) korak bit će skorašnja rasprava o proračunu za 2012. godinu. Iako neki SDP-ovci smatraju da ne treba odmah ići s rušenjem proračuna i Skupštine vrlo je izgledno da će se to dogoditi, iako Zoran Milanović kao šef stranke nije donio konačnu odluku oko tog pitanja.

Naime, iako Davor Jelavić, desna ruka Milana Bandića u izjavi za naš portal kaže da će se prihvatiti svi amandmani zastupnika, teško je za povjerovati da će se Bandić, bez obzira na političku situaciju u kojoj se našao, prihvatiti Skupštinsku odluku o cijenama vrtića kojoj se on protivi godinu dana, te amandman da se Holdingu nađe novac za ZET. Takav potez značio bi njegovu konačnu predaju.

Sastanak Bandić – Čović

Istodobno s tim amandmanima važno je vidjeti kako će teći sastanak Bandića i Ive Čovića, predsjednika Uprave Holdinga, koji je u petak na dan izborne šutnje Bandiću poslao pismo u kojem ga moli za sastanak na temu saniranja duga Zagreba prema Holdingu od 900 milijuna kuna za subvencije ZET-a.

Padne li proračun, na izbore automatski ide isključivo Skupština, a ne i Bandić.

U međuvremenu pak, potvrđuje nam to i naš sugovornik s Iblerovog trga, u proceduru među prvim zakonima ide i izmjena zakona o lokalnom referendumu gdje bi konačno nemogući cenzus od 50 posto potrebnih birača na biralištima postao prošlost. Hoće li biti cenzusa ili ne, nije poznato, no on sigurno ne bi bio problem, a to pokazuje i interno anketiranje (ne i istraživanje!) zagrebačkog SDP-a prema kojem velika većina građana želi izaći na referendum za opoziv Bandića.

Paralelno s tim zakonom u SDP-u razmatraju mogućnost o tome da se izbjegne ponovni izlazak na redovne lokalne izbore u proljeće 2013. godine, odnosno da se omogući novom gradonačelniku i Skupštini da iduće redovne izbore imaju 2017. godine. Ova ideja, kažu nam u SDP-u, ne tinja samo zbog Zagreba, već i Koprivnice, Primorsko-goranske županije i sličnih mjesta gdje bi neki njihovi izravno izabrani predstavnici izvršne vlasti mogli u izvršnu vlast na državnoj razini.

Čim se ovi zakoni izglasaju, SDP će pokrenuti proces za opoziv Milana Bandića bez obzira prihvati li se proračun ili ne. Neki SDP-ovci misle čak i da nije nemoguće prihvatiti proračun, pripremiti pad Bandića i izbor svog gradonačelnika.

– Bandić u ovom sazivu, izuzev nekih spavača u vidu Josipa Hrena i Josipa Petrača, nema svoje zastupnike. Ukoliko bi došlo do novih izbora za Skupštinu, Bandić bi se sigurno kandidirao za Skupštinu. Bez obzira na tih 4,1 posto kojim barata, Bandić ulazi u Skupštinu s pokojim zastupnikom. Ako prihvatimo proračun koji on doradi po našoj želji, i brzo ga eliminiramo s političke scene, Bandić je politički mrtav jer ne može biti ni gradski zastupnik, a mi stignemo napraviti rebalans proračuna do kraja i tako riješiti problem Milana Bandića u potpunosti – razmišlja jedan SDP-ovac.

HDZ nema šanse u Zagrebu?

Na izborima za gradonačelnika kandidat SDP-a gotovo sigurno bi bio Davor Bernardić koji bi tu poziciju napao ne samo sa titulom prvog čovjeka najjače stranke u Zagrebu, već i s funkcijom predsjednika Skupštine o čemu smo nedavno pisali.

Bernardić u Zagrebu ima vrlo lagodnu situaciju s obzirom da je Josip Kregar postao saborski zastupnik na listi Kukuriku koalicije i da je teško za vjerovati da se on misli kandidirati kontra Bernardića.

S druge strane, HNS najvjerovatnije ne bi imao svog kandidata za gradonačelnika već bi koalirao sa SDP-om i u Zagrebu.

– Moramo koalirati. Ne možemo u Zagrebu ići jedni protiv drugih, a državu voditi zajedno. Ispali bi smiješni – reći će nam jedan HNS-ovac koji ipak dvoji, kao i još nekoliko HNS-ovaca s kojima smo pričali, što s potencijalnim izborima za Skupštinu.

– Moramo vidjeti što nam je zajedno isplativije, ići sa zajedničkom listom ili odvojenim lista. Možda nije nemoguće da svatko ima svoju listu i zajedničke kandidate za gradonačelnika i dogradonačelnika – kaže nam nekoliko HNS-ovaca.

HDZ pak u Zagrebu nema dovoljno isprofiliranog kandidata. Gordan Jandroković i Jasen Mesić teško mogu kontra lijevog bloka u Zagrebu, gdje su ponovno ostvarili loš rezultat. Također, cijela operacija prijevremenih izbora događala bi se u rano proljeće kada se očekuju veliki sukobi unutar HDZ-a za mjesto predsjednika stranke pa je pitanje koliko bi se HDZ zaista prihvatio izazova za Zagreb, tradicionalno SDP-ovu utvrdu.