Zbog manjka vlage u MSU radovi na papiru se suše

Brojne poznate osobe iz Hrvatske pohodile su otvorenje Muzeja suvremene umjetnosti

Autor: Maja Gujinović 3/25/2010 18:35

Prema procjeni koju je izradio Muzej suvremene umjetnosti, vrijednost cjelokupnog fundusa muzeja, od 47 milijuna kuna, manji je čak i od vrijednosti zemljišta od 61 milijun kuna, na kojoj se MSU izgradio. Ovaj nevjerovatan podatak mogao se čuti na sjednici Odbora za kulturu na kojoj se ponovno raspravljalo o Bandićevu prijedlogu da se pola osnivačkih prava MSU-a prebaci na državu.

Prije dva mjeseca ovaj su prijedlog odbacili i članovi Odbora i zastupnici Skupštine, tražeći detaljne troškove gradnje i fundusa koje smatraju spornim. Podsjetimo, MSU je 1954. godine osnovao Grad Zagreb i od tada se novcima iz gradskog proračuna ulagalo u njegov sada već veliki i bogati fundus, koji je po nekim izvorima procjenjen na milijardu kuna.

– Nevjerojatno je da je cijena izgradnje za devet puta premašila vrijednost umjetnina, zbog kojih se muzej i izgradio. Kao da smo kupili zlatnu kutiju da bi u njoj držali drvo – rekao je član Odbora Marin Knezović.

-.-Ivan Radović-.-– U Hrvatskoj ne postoje stručnjaci koji bi kvalitetno procjenili fundus, niti se bi se on trebao gledati u materijalnom. No očito je da je ovo potpuna kriva predodžba, a sama zgrada muzeja preskupa – dodao je Jasen Mesić, tražeći da se umjetnine kategoriziraju, što je normalna procedura u ovakvim institucijama.

I ostali troškovi koje su nadležni Uredi i Uprava MSU-a dostavili Odboru, izazvali su još jednu bujicu nezadovoljstva. Prema riječima predsjednika Odbora Zvonka Makovića, troškovi pokazuju da je Grad u troškovima izgradnje od 443 milijuna kuna, sudjelovao s čak 116 milijuna više od države.

– Država je čak pola novaca koje je uložila vratila preko naplaćenog PDV-a – zaključio je Maković. Kako nastavlja, najosjetljiviji dio muzeja, restauratorske radionice, nisu adekvatno opremljene. Smještene su u podrumu, nemaju prozore niti ventilaciju, a u njima se koriste opasne kemikalije. Na ‘tapeti’ Odbora bio je i problem optimalne vlažnosti Muzeja.

– Zbog presuhog zraka djela u papiru se savijaju, a neka su se morala i skloniti. Naime, optimalna vlaga bi trebala iznositi 50 posto, dok je MSU samo 30 posto – nastavio je Maković.

Na kraju poduže rasprave Odbor je zaključio kako će od gradonačelnika tražiti da osmisli novi prijedlog u kojem će osnivačka prava biti jednaka omjeru uloženog. I to nakon što se za MSU napravi završni račun. Naime, iako Muzej radi već četiri mjeseca, Ured za izgradnju pročelnika Davora Jelavića, još čeka završetak svih radova kako bi tek u lipnju spremio sveukupne troškove Muzeja.