Zagreb prepustio Mariboru gradsku atrakciju

Autor: Maja Gujinović 3/19/2010 16:38

Atraktivni objekt, 12 metara visok paviljon od aluminija i čelika koji se u listopadu smjestio odmah preko puta Gradske kavane, na križanju Bakačeve i Cesarčeve ulice, od danas više ne stanuje na toj adresi.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Iako je ideja paviljona, napravljenog u sklopu 44. Zagrebačkog salona arhitekture, bila da udomi kulturu, Grad nije imao sluha da udomi paviljon. Saznajemo to od jednog od njegovih autora, arhitekta Hrvoja Njirića, koji se upravo nalazi u Mariboru gdje je budući dom ovog ‘neželjenog’ paviljona.

– Kao što je to često slučaj, Hrvati nisu prepoznali vrijednost ovakvog projekta. No, Slovenci jesu i 2012. paviljon će biti postavljen u Mariboru, jer je te godine ovaj grad odabran za europsku prijestolnicu kulture – rekao je Hrvoje Njirić, koji upravo ovih dana zaključuje sve dogovore oko selidbe neobičnog objekta.

Podsjetimo, paviljon je izradio autorski tim Hrvoje Njirić, Vedran Škopac i Nikola Fabijanić iz ureda Njirić+arhitekti. Kao pobjednici predhodnog Salona arhitekture odlučili svoj rad prezentirati, umjesto uobičajne izložbe, stvarnim objektom koji će zaživjeti u javnom prostoru.

Pri tome je ideja autora bila da paviljon postane svojesvrsni dom kulture grada, pa su pozvali umjetnike svih profila da svojim projektima oplemene građevinu.

Njirić:  ‘Grad se ponašao kao da paviljona tamo uopće nema’

-.-Slavko Miđor / Pixell-.-Hrvoje Njirić jedan od autora paviljona na križćanju Bakačeve i Cesarčeve ulice– U paviljonu je odrađeno oko 20 projekata, i s tim dijelom izvedbe ideje smo zadovoljni. No, to je relativno mali broj s obzirom na vrijeme koje je paviljon bio na toj lokacijia. Moglo ih je biti i 120 – rekao je Njirić.

Po njegovom mišljenju Gradski Ured za kulturu mogao se založiti puno više, ali gradska uprava paviljon jednostavno nije prepoznala kao kulturni potencijal.

– Grad se ponašao kao da paviljona tamo uopće nema – dodao je Njirić čiji je arhitektonski ured izradu, sastavljanje i današnje razmontiranje sam financirao, što je navodno koštalo čak pola 500 tisuća dolara. Kako bi vratili dio novaca paviljon su jedno vrijeme čak prodavali i na e-bayu.

I to za petinu uložene cijene, točnije za za sto tisuća dolara. Ni Muzej za suvremenu umjetnost, koji bi trebao biti prirodno stanište ovakvih radova, nije pokazao preveliki interes. No zato su susjedi Slovenci, kao i u mnogočemu, bili brži te će paviljon 2012. godine zainteresirano obilaziti mnogi posjetitelji Maribora- europske prijestolnice kulture.

>>> FOTOGALERIJU PAVILJONA POGLEDAJTE OVDJE