Traži se hitno uvođenje brze helikopterske pomoći

Autor:: Matea Damjanović 5/20/2010 18:54

Dolaskom proljeća na ulice se vraćaju i motociklisti. Mnoge od njih vrlo često ponesu konjske snage, a zbog trenutka nepažnje događaju se najcrnji scenariji. Od ukupnog broja stradalih u prometu prošle godine, smrtno je stradalo najviše motociklista.

Samo je u prvih petnaest dana ovog mjeseca život na cesti ostavilo četvero motociklista. Alkohol, neprilagođena brzina, ne nošenje kacige najčeće uzrokuju prometne nesreće.  

Udruga Sigurnost u prometu još je prošle godine predložila niz mjera za smanjenje stradavanja motociklista u prometu. Neke od njih su provođenje edukativno-preventivnih aktivnosti, pojačanje kontrole i učinkovitosti naplate kazni za nenošenje kacige, organizacija škola sigurne vožnje za sve vozače na dva kotača, te uvođenje šokantnih videospotova, s eksplicitnim prikazima predvidivih posljedica nesreća izazvanih nesavjesnom i nepropisnom vožnjom. Nažalost, rijetke su od ovih mjera i ostvarene.

-.-Martina Mitak/ Zagrebancija.com-.-‘Male letjelice mogu pomoći velikom broju bolesnika’ 
 
Kao jednu od važnijih predsjednik Udruge, Boris Šprem, na danas održanom okruglom stolu,  istaknuo je hitnu helikoptersku pomoć, koja bi unutar zlatnog sata mogla spasiti mnoge živote.

– Od 149 poginulih prošle godine, njih 49 ne bi umrlo da su imali brzu helikoptersku pomoć – rekao je Šprem. Također, dodaje kako male letjelice mogu zbrinuti i spasiti velik broj kardiovaskularnih bolesnika.

– Nije mi jasno kako Ministarstva zdravstva i turizma nisu prepoznali opću korist u kupnji ovih letjelica – kaže Šprem, a s njim se slaže i Ante Muljačić, ravnatelj Klinike za traumatologiju, koji upozorava kako je broj umrlih u Hrvatskoj iznad europskog prosjeka.  

Cilj Udruge je smanjiti broj prometnih nesreća sa smrtnim posljedicama na deset umrlih. A statistike govore kako je u prva četiri mjeseca ove godine broj smrtno stradalih motociklista u odnosu na prošlu godinu za 11, 1 posto manji.

Kako ističe tajnik Udruge Sigurnost u prometu Davor Georg Lisicin, najveći broj nesreća uzrokuje ipak nepažnja motociklista ili vozača, koji vrlo često u retrovizoru ne vide motocikl. Također, više se prometnih nesreća dogodi u naseljenim mjestima pri maloj brzini.  

Siniša Bužan-.--.-‘Potrebno je uložiti i u infrastrukturu te obuku vozača’

– Vrlo je važno nositi kacigu i zaštito odijelo. Isto tako, mnogi putnici u automobilima ne vežu se na stražnjem sjedalu. Da su mladići i djevojka iz Povljana bili vezani, sigurno ne bi smrtno stradali – kaže Boris Orlović, načelnik Odjela za sigurnost cestovnog prometa MUP-a. 

Predstavnici Hrvatskog motociklističkog saveza upozorili su i na neadekvatnu cestovnu infrastrukturu. Naime, za razliku od Europske unije, u Hrvatskoj su branici na autocestama previsoki. Mnogo je motociklista prilikom pada, udario u zaštitnu ogradu i izgubilo život – tvrde iz HMS-a i mole Ministarstvo prometa da poduzme nešto po tom pitanju. 
 
U sklopu mjera prevencije, Udruga Sigurnost u prometu planira organizirati posjet motociklista unesrećenim vozačima u Klinici za traumatologiju. U planu je također i treninig sigurne vožnje, na kojem će se isprobati tehnike vožnje i kočenja, ali i zaustavljanje pri velikim brzinama.