Tko ne uživa na poslu, neće uživati ni na odmoru

Autor:: Tanja Molvarec 8/16/2012 12:29

Vrijeme godišnjih odmora se polako bliži kraju. More i odmor zamijenili su asfalt, buka i neizbježan stres zbog povratka obvezama i poslu. Kako bi pomogli građanima da se lakše nose sa svakodnevnim izazovima, upitali smo psihijatra Vladimira Grudena za nekoliko savjeta.

– Ako ne uživate u poslu, onda nećete uživati ni na godišnjem odmoru jer ćete stalno imati dojam da nešto morate. Morate na plažu, morate na sunce. Na poslu stalno imamo obaveze i ne možemo se posvetiti sebi, dok nam odmor upravo to pruža. Važno je raditi u sredini koja je pozitivna i poticajna jer tada smo i mi sami takvi. Međutim, ako to nije slučaj onda sve ovisi o nama i mi smo ti koji moramo organizirati svoje vrijeme na poslu i pronaći ono što nas veseli. Tada će i povratak poslu biti ugodniji – savjetuje prihijatar Vladimir Gruden.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Simptomi mentalnog stresa koji se javlja nakon odmora su suhoća u ustima, pretjerano znojenje, lupanje srca, vrtoglavice, nedefinirani bolovi u prsnoj šupljini, umor i iscrpljenost, kronična pospanost i nesanica.

Priličan broj ljudi pati od takvih simptoma i ukoliko ta stanja traju duže vrijeme, ona dovode do nastanka neproduktivnih, razdražljivih osoba. Pokušajte se vratiti s odmora barem dva dana ranije kako biste se psihički pripremili za odlazak na posao.

Ne treba se sramiti ljubavi prema poslu

– Smatra se često da je sramota uživati na poslu. Vratimo se na tren u školske klupe. Mogao si biti loš učenik ili učenica, nedgojen, praviti probleme. Ali ni to nije bilo najgore, već je najgore ako si bio štreber. Slično je i danas i ne treba se sramiti ljubavi prema poslu jer je to ono što nas ispunjava. Kada toga nema, počinje nezadovoljstvo i frustracija koji nikakav godišnji odmor ne može popraviti – kazao je Gruden.

Gubitak posla je također jedna od najstresnijih situacija. Najvažnije je ne očajavati, već se orijentirati na vlastite sposbnosti i zapitati što bi mogli sljedeće raditi. Mnogo je onih koji ne žele raditi određene poslove jer ih smatraju degradirajućim, no to je pogrešno razmišljanje.

– Puno je onih koji ne žele raditi određene poslove jer se za to nisu školovali. To je pogrešan pristup jer je svaki posao častan. Uostalom, oni koji su sretniji pa imaju vikendice na moru ili u planinama na njima rade sve one poslove koji se u društvu niže rangirani kao vrtlarenje, košenje trave, maljanje i slično – zaključio je Gruden.