Stršljeni i ose na dječjim igralištima

Autor: Tena Šnajder 8/14/2013 14:28

U posljednjih nekoliko godina Zagreb sve više nastanjuju građanima ne osobito dragi kukci: stršljeni, pčele i ose. Naime, zbog klimatskih promjena s jedne, a prekomjerne uporabe pesticida s druge strane, ove krilate životinjice biraju gradsku sredinu kao pogodniju za život. Nije ovo slučaj samo sa Zagrebom, svi europski gradovi bore se protiv najezde ovih potencijalno opasnih kukaca u ljetnim mjesecima.

– Upravo smo u dijelu godine kada nastupa najburniji razvoj stršljena i osa. Tako se može dogoditi da ljudi odu na godišnji odmor i pri povratku ustanove da ne mogu ući u stan jer su stršljeni u hodniku napravili gnijezdo – upozorava Damir Rogulja, voditelj pčelarskog dežurstva Grada Zagreba.

Važno je upamtiti da ovi insekti nisu opasni ako se ne nalazite u blizini legla. Većina osa koja je odlučilo nastaniti Zagreb ionako nisu agresivne vrste. Ipak, pčelarsko dežurstvo ima pune ruke posla.

– Ovaj smo mjesec imali na stotine poziva građana. No, najviše su nas zabrinuli pozivi prestrašenih roditelja koji su se odnosili na kukce viđene u okolici dječjih igrališta, parkova i vrtića. Stršljen je doista zastrašujući kukac, u očima naših sugrađana veličine je goluba, stoga razumijemo tu zabrinutost, ali nema mjesta panici. Ponavljam, stršljeni nisu opasni niti na takvim mjestima, opasni su jedino ako je riječ o leglu – pojašnjava Rogulja.

Stršljeni se skupljaju oko oštećenih debla jer se hrane biljnim sokovima, a trula su im stabla privlačna zbog sakupljanja građevinskog materijala za gnijezda koja grade na drugim mjestima. Ako ih primijetite, možete se zaštiti i sami.

– Pozivamo građane da nam pomognu i ujedno pomognu sami sebi, neka rade klopke. Za vrtiće i otvorene prostore najbolje su klopke koje se jednostavno izrađuju od komada kartona na koje se nanese lijepilo za miševe i gore se stave komadiće voća. Takvu klopku valja postaviti na mjesta gdje se ose i stršljeni pojavljuju. Na taj će način građani bitno doprinijeti smanjenju broja ovih kukaca, a pomoći će i u našoj misiji- zaključuje Rogulja.

U slučaju da vaša bitka protiv stršljena i osa postane bezizgledna, uvijek možete u pomoć pozvati i one iskusnije. Dovoljno je nazvati broj 112 za korisne savjete, a ako bude potrebe, pčelari će izići na teren. Naravno, u slučaju burne reakcije na ubod kao što su lupanje srca ili otežano disanje valja se hitno javiti liječniku.