Nakon operacije 86 posto pacijenata nema napadaje

Autor: 2/15/2012 16:41

– Ljudi na vas gledaju drugačije, osjećate se manje važnim. U posljednje dvije godine je sve drugačije, napokon se mogu opustiti – opisuje 18-godišnji Bjelovarčanin Mario Mužina.

Njemu je u prvoj godini života dijagnosticirana epilepsija, a godišnje je doživljavao po nekoliko napadaja. Nakon 13 godina ni lijekovi mu više nisu pomagali, pa je jedino rješenje bilo neurokirurško liječenje epilepsije. Prije točno dvije godine je operiran, a otada nije imao niti jedan napad.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Kako je rekao voditelj Centra za epilepsije Zagreb Hrvoje Hećimović, od studenog 2009. do studenog 2011. operirano je 28 osoba oboljelih od epilepsije, a uspješnost operacija je 86 posto. Prema podacima iznesenim na tribini o epilepsiji, u Hrvatskoj od epilepsije boluje jedan posto građana, odnosno njih 40.000.

Osim same bolesti, oboljele muče i razne predrasude koje društvo ima prema oboljelima. Prema podacima iz jednog istraživanja provedenog u Hrvatskoj, čak 41 posto ispitanika vjeruje kako je epilepsija psihički poremećaj, 29 posto vjeruje kako bi oboljeli trebali raditi lošiji posao od onog za koji su se školovali, a njih 17 posto vjeruje da oboljeli od epilepsije ne bi trebali imati djecu. Činjenice pokazuju da oboljeli od epilepsije sklapaju brakove rjeđe od zdravih osoba, a njih 30 posto vjeruje kako je to upravo zbog epilepsije. Istodobno, broj razvoda oboljelih je veći, a njih 70 posto vjeruje kako je upravo njihova bolest razlog razvoda.

Od epilepsije boluju i sportaši i političari i glumci

Prirođena epilepsija češća je kod žena, dok je simptomatska češća kod muškaraca, posebice između 30 i 59 godine života, kazala je Snježana Miškov iz Klinike za neurologiju KB ‘Sestre milosrdnice’.

– S obzirom da učestalost napada ovisi o razini estrogena i progesterona, pubertet je kritično razdoblje za pojavu epilepsije. Muškarci i žene s epilepsijom imaju niži indeks gustoće kostiju od zdravih ljudi, a zbog lijekova i napada veća je mogućnost za nepovoljan ishod trudnoće kod žena s epilepsijom – samo je dio podataka koje je iznijela Miškov.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Bivša glumica i sadašnja ravnateljica kazališta Mala scena Vitomira Lončar kazala je kako je žalosna što je zasad jedina poznata osoba koja je javno priznala da ima epilepsiju.

– Prije sedam godina izašla sam iz sjene, a nažalost još sam jedina koja je priznala iako od epilepsije boluju i sportaši i političari i glumci, pa znam barem pet glumaca s epilepsijom. To što nitko ne želi priznati bolest smatram neuspjehom ovih aktivnosti koje smo provodili sedam godina – kazala je Lončar.

Upravo zato što je i sama oboljela, iznijela je niz primjera suočavanja s diskriminacijom.

– Lijek koji izaziva najmanje nuspojava pao je s A liste lijekova na B listu. Meni nije problem dati 243 kune za jednu kutiju mjesečno, ne nekim ljudima trebaju i dvije kutije, a zato što si ih ne mogu priuštiti kupuju lijekove s jačim nuspojavama – ispričala je.