HSLS: Gradska uprava nije se najbolje snašla s otpadom

Zagrebački HSLS je, povodom godišnjice uvođenja plavih ZG vrećica i novog modela odvajanja otpada, održao konferenciju za medije na kojoj su upozorili na manjkavosti u sustavu te ponudili rješenja za isto…

– Kao što znate, problem gospodarenja otpadom u Gradu Zagrebu je višegodišnji problem, nije nastao jučer, nažalost, nova Gradska uprava u protekle dvije godine nije se najbolje snašla i propustila je rokove s kojima smo mogli gospodarenje otpadom značajno olakšati, što se tiče financija za Grad Zagreb i nismo iskoristili predpristupne fondove. Ono što čujemo u javnom prostoru je prebacivanje odgovornosti na bivše uprave, što djelomično i stoji, ali velika većina programa se mogla realizirati u ovom mandatu. Skoro 85 posto sredstava projekata je pokrivena iz sredstava Europske unije. Trebale su se ishoditi građevinske dozvole za gradnju objekata koji bi služili za gospodarenje otpadom, to je propušteno, rekao je Darko Klasić, predsjednik gradske organizacije.

Gradski HSLS nije zadovoljan dosad napravljenim, ali ni onim što nas čeka u budućnosti kada je u pitanju gospodarenje otpadom…

– Nakon dvije godine upravljanja Gradom Zagrebom vidimo pomake, gradonačelnik i stranka Možemo su evoluirali, naučili su da teorija i praksa nisu isto, te da su značajni pomaci u stavovima oko gospodarenje otpadom. Vidjeli ste u zadnjem planu gospodarenja otpadom najavu da ćemo od nove godine uvesti 90 tisuća kanti, žutih, umjesto žutih vrećica. Vrtimo se u krug, lovimo sami svoj rep, a s druge strane vidimo da je gospođa Benčić, u zadnjem nastupu na javnoj televiziji, označila da je gradnja energane nužnost u Gradu Zagrebu i da bez toga neće biti cjelovitog upravljanja otpadom u Gradu Zagrebu.

 

Prošle su dvije godine, a sve će platiti građani svojim novcem, upozorava Klasić. Iz HSLS-a su dali i svoja rješenja za upravljanje otpadom – nastaviti s realizacijom započetih projekata, ne bježati od kreditnog zaduženja, jer će gradnjom centra za gospodarenje otpadom doći do prestanka plaćanja privatnim obrađivačima, razmotriti prikupljanje otpada putem dvije kante, za miješani i komunalni otpad, te recikliranje…

– Ono što mi tražimo je vrlo jednostavno, tražimo da se napravi izmjena odluke o komunalnom redu kojom bi se stavila obaveza investitorima, da prilikom gradnje ili rušenja, dostavlja, uz dokumentaciju koja se dostavlja uredu za upravu, i dokaz o načinu na koji je zbrinut otpad. Na taj način na nastanku otpada bi imali kontrolu nad njim i pobrinuli bi se da se taj otpad oporabljuje u skladu sa zakonom o gospodarenju otpadom i da što manje završava na divljim odlagalištima. Također, želimo napraviti malu izmjenu u toj odluci o komunalnom redu kojom bi se napravila kontrola nad zbrinjavanjem, i skupljanjem otpada, od strane ovlaštenih i neovlaštenih subjekata, kako bi komunalno redarstvo na području Grada Zagreba moglo voditi evidenciju, rekao je Josip Pavlović, predsjednik udruge Ekologija grada.

Zaključio je, nadamo se da će Gradska skupština prihvatiti prijedloge HSLS-a.