Hrvati su peta najdeblja nacija Europe

Autor:: Tanja Molvarec 6/12/2012 13:42

Čak 38,1 posto odraslog stanovništva u Hrvatskoj suočava se s povećanom tjelesnom težinom, a 20 posto odraslog stanovništva je pretilo, podaci su Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Te brojke kao ni činjenica da se 80 posto muškaraca i žena ne bavi nikakvom tjelesnom aktivnošću nam nikako ne idu u korist.

– Mi smo nažalost peta nadeblja nacija u Europi, a da ne spominjem da se čak 80 posto muškaraca i 90 posto žena prema jednom istraživanju ne bavi nikakvom aktivnošću već sjede u uredu, za računalom. To je poražavajuće i to prvo moramo mijenjati. Sve to proizlazi iz stresa i činjenice da smo nesretni – kazao je Aleksandar Soltyšik, liječnik klasične i biološke medicine. Njegov pristup pacijentu je taka da se prvo utvrdi koliko je spreman na promjene.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-– Ako vidim da je motiviran, onda s takvim pacijentom mogu raditi. Cilj nije samo reducirati težinu nego i restaurirati kako to volim reći cijeli organizam. Dakle, kompletno čišćenje organizma. Zeleni čaj u tome uvelike pomaže jer regulira šećer u krvi, masnoće, tlak – kazao je Soltyšik.

Žeđ često zamijenimo s gladi

Na okruglom stolu o pravilnoj prehrani sudjelovala je i trenerica za svjesno jedenje.

– Postoji sedam vrsta gladi, a mi moramo osvjestiti koja je to glad. Postoji glad očiju koju zadovoljavamo vizualnim doživljajem, glad nosa i ustiju a to je kada osjetimo da je nešto mirišljavo. Postoji glad trbuha a to je onaj osjećaj praznine u trbuhu. tu je glad uma i srca te glad tjelesnih stanica i to je jedina glad koju moramo utažiti – kazala je Jasna Šafar te savjetovala da uvijek ostavite malo mjesta nakon obroka da izbjegnete onaj osjećaj težine.

– Često posežemo za hranom i kada nismo gladni i zato je važno osvjestiti koju glad osjećamo. Glad ponekad zamijenimo i sa žeđi stoga osjetite glad, popijte čašu vodu. Ako ste još uvijek gladni, tek onda pojedite nešto – kazala je Šafar. Na okruglom stolu se moglo čuti da ne postoje dobre ili loše namirnice već je samo pitanje koliko puta će nam se jedna te ista namirnica naći na tanjuru tijekom tjedna.

-.--.-– Tjestenina i bijela riža su dobre namirnice, ali ne naravno ako ih jedemo svaki dan. Također, krumpir je dobra namirnica i treba ju konzumirati ali je opet pitanje količine, je li pržen u ulju, kuhan u kori. Dakle, nema dobrih ili loših namirnica već je umjerenost važna. Koliko puta tjedno će nam se nešto naći na tanjuru. Naravno, ovisi od čovjeka do čovjeka – kazala je nutricionistinja Karmen Matković.

S obzirom na užurban tempo života, nerijetko je pravi izazov pridržavati se svih pravila uravnotežene prehrane, ali za početak je dovoljno malo volje i dvije prohodane tramvajske stanice do kuće umjesto sjedećeg načina života.