Borba grada i države za prevlast nad MSU-om

Autor: 6/21/2010 8:51

Na prošloj sjednici Gradske skupštine pokušalo se po hitnom postupku staviti na dnevni red ugovor kojim bi Grad prepustio Ministarstvu kulture 49 posto vlasništva nad Muzejom suvremene umjetnosti. No u Gradskoj skupštini odbili su to uvrstiti na dnevni red, prebacivši to za sljedeću redovnu sjednicu Skupštine koja će se održati 13. srpnja.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-O potpisivanju ugovra s Ministarstvom kulture odlučit će Gradska skupštinaNa ovaj način kupljeno je vrijeme i ostavljen prostor za dodatne pregovore oko teksta ugovora. Naime, neki zastupnici nisu baš zadovoljni nekim člancima ugovora te bi ih htjeli promijeniti. Kritičarima ovog ugovora najsporniji je članak kojim se određuje sastav Upravnog vijeća, koje je po statutu najviše tijelo u upravljačkoj strukturi MSU-a. Naime, prema tom ugovoru koji je već potpisao ministar Božo Biškupić ,on bi imenovao dva člana, isto toliko bi imenovao Grad dok bi jednog imenovali zaposlenici muzeja.

Ovakav ugovr osigurao bi poziciju ravnateljici

Ovakva podjela osigurava poziciju ravnateljici Snježani Pintarić, jer ona ima podršku ministra, a treći glas dobiva od predstavnika zaposlenika muzeja. S obzirom da Grad imenuje samo dva predstavnika, u Skupštini se boje kako će biti preglasni i neće moći smijeniti ravnateljicu. Za nezadovoljnike to je pravi razlog odbijanja potpisivanja ugovora, jer, kako kažu, imaju većinski udio, ali nemaju vlast nad muzejom.

Protivnici ponuđenog ugovora zalažu se za drugačiji ključ imenovanja u Upravno vijeća, prema kojemu bi grad imenovao tri člana, Ministarstvo jednog i zaposlenici jednog. Na ovaj način Skupština, a time i posredno SDP, bi stekla prevlast nad muzejom.

-.-Davor Puklavec/PIXSELL- - Podržavatelji ovakvog ugovora ističu kako bi se njegovim potpisivanjem Gradu uštedio veliki novac S druge strane, oni koji podržavaju ovakav ugovor tvrde da je i on bolji od nikakvog, jer će se konačno riješiti status MSU-a. Za njih je najvažnija činjenica da će se 49 posto troškova financiranja muzeja prebaciti na državu čime bi Grad sa sebe skinuo oko 1,6 milijuna kuna mjesečnog troška. Kada je riječ o ravnateljici oni ističu kako nema smisla mijenjati je, ako ne postoji adekvatna zamjena.

Malo je zastupnika kojima je kultura primarna

Problem za Skupštinu kada je riječ o kulturi je činjenica da je jako malo zastupnika, koji su dobro upućeni u tu tematiku. Upravo zato će ova pauza zainteresiranima dobro doći za konzultacije. Vjerojatno će se vrijeme iskoristi za razne dogovore tako da su sve opcije otvorene, od prihvaćanja do odbacivanja ugovora.

Borba za prevlast nad tim muzejom tek je počela, iako to nije u primarnom fokusu javnosti, u određeni krugovi su itekako zainteresirani za rasplet situacije. Jer osim osobnih taština, tu je riječ o određenim pozicijama koje osim ugleda donose mogućnost upravljanja financijama muzeja koje za hrvatske prilike nisu male.