Zlatar Violić: MSU bi trebao ostati gradski muzej

Andrea Zlatar Violić

Autor: Maja Gujinović 7/5/2010 15:30

O budućnosti kulture u Zagrebu, ponajviše aktualnom problemu podjele vlasništva nad Muzejom suvremene umjetnosti progovorili su u ponedjeljak, 5. srpnja, na konferenciji za novinare članovi gradskog HNS-a, potpredsjednica Andrea Zlatar Violić i predsjednik Dragan Kovačević. Kako su objasnili, dva glavna povoda za konferenciju bila su nedavno potpisivanje novog kolektivnog ugovora s radnicima u kulturi te serviranje na pladnju MSU-a državi, o čemu će se uvelike baviti i skorašnja sjednica Gradske skupštine.

Ne smijemo MSU državi pokloniti na pladnju

– Čini nam se kako je potpisivanje kolektivnog ugovora demagogijski čin jer potiče omjer koji koči kulturu u grada. 90 posto ukupnog proračuna u kulturi na strani plaća i troškova dok samo deset posto ostaje na projektima. Nezavisnoj kulturi ostaju mrvice, a projekti i festivali preživljavaju na energiji pojedinca – rekla je Andrea Zlatar Violić.

S obzirom na povijest MSU-a koji je od osnivanja financiran od grada te dvije trećine gradskog novca uloženog u novu zgradu, HNS se zalaže da se Ministarstvu kulture dodijeli čim manji udio u Muzeju, po mogućnosti da Muzej ostane u potpunosti gradsko vlasništvo. No, ako dođe dogovora koji je predložio gradonačelnik Bandić HNS će se zalagati za prevagu gradskih predstavnika u Upravnom vijeću muzeja.

– Bez obzira na spekulacije o skupoći muzeja 20 milijuna godišnje nije ekskluzivna cifra. Za Klovićeve dvore Grad godišnje izdvaja 16 milijuna, a za HNK čak 47. Većina europskih praksi govori kako nacionalni muzeji mahom vođeni konzervativnom politikom dok su gradski prostori iskoračenja. Suvremena umetnost služi za propitivanje a ne za predstavljanje države – objasnila je podpredsjednika gradskog HNS-a.

Gradska uprava nema strategije, ne sluša građane i ispunjava samo kratkotrajne ciljeve

-.-Davor Hranjec / Zagrebancija.com-.-Kakav je zapravo taj odnos snaga ilustrirala je informacijom kako je izložbu Gilbert i Georgea otvorio ministar Biškupić, iako je bio najavljen Bandić.

– Ovaj ugovor će nas dovesti u situaciju kakva je HNK-a i Klovićevim dvorima gdje grad učestvuje s 49 ili 50 posto u financijama, a nema nikakvu mogućnost u izboru ravnatelja – dodala je Zlatar Violić.

Kao pravi razlog koji se krije iza ‘poklanjanja’ MSU-a državi HNS nije kriza već bolni nedostatak strategije kulturnog djelovanje, kombinaciju privatnih i lokalnih interesa te samo kratkotrajni ciljevi, tvrde u HNS-u.

– Grad će MSU-om izgubiti dobru polaznu točku kreativnih ideja iz koje bi se moglo puno toga napraviti – zaključili su.

Kao što su najavili zbog toga će u rujnu HNS pokrenuti peticiju za referendum kojim će tražiti opoziv vladajućih struktura u gradu na čelu s Milanom Bandićem.