Sukob je kad se Luka Bebić posvadi u Saboru!

Autor:: Tanja Molvarec 5/28/2010 16:32

Socijalne pedagoginje Dora Kralj i Mirna Lokas iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba organizirale su radionicu s učenicima petog razreda Osnovne škole ‘Ivana Cankara’ na temu nasilja u školi i na koji način ga spriječiti i suprostaviti se nasilnicima. Primjer sukoba je kada se Luka Bebić posvadi u Saboru, kazao je jedan od učenika na radionici ‘Stop nasilju’ koja je održana u Čitaonici Knjižnice Vladimir Nazor u Vodovodnoj.

Kako bi radionica bila što efikasnija, učenici su podijeljeni u pet grupa i svaka je imala određeni zadatak na temu nasilja. Prva grupa je morala glumiti žrtvu nasilja i opisati kako se osjeća kada joj se izruguju ili ju ponižavaju.

Osjećam se poniženo, tužno, usamljeno i iskorišteno, bili su složni mladi učenici iz prve grupe. Druga grupa je morala odrediti razloge zbog kojih su neka djeca nasilna prema drugima. Učenici su se uglavnom složili da dijete koje je nasilno možda nekad prije i samo bilo žrtva nasilja. Na pitanje pedagoginje Kralj o razlozima koji su uzrok nasilja i zadirkivanja baš prema određenom djetetu, učenici su odgovorili da su žrtve obično siromašna djeca ili pak ona koja su drugačija na bilo koji način od ostalih.

– Ponekad ih se zadirkuje zbog debljine ili jednostavno zato jer imaju lošije tenisice od drugih – kazala je jedna učenica.

Kralj: Uvijek imajte na umu kako se osjećaju žrtve nasilja

Treća grupa je morala smisliti načine kako se boriti protiv nasilnika. Predložili su da se žrtva ne smije obazirati, treba potražiti pomoć, zauzeti stav i na uzvraćati istom mjerom. Kralj je posjetila i da ukoliko nasilje ne prestane čak i ako žrtva zauzme stav, potrebno se obratiti starijoj osobi, profesoru ili roditeljima. Najvažnije je ne šutjeti o tome. Djeca iz četvrte grupe su bila najstroža u ocjenjivanju nasilnika pa su predložili da se prema takvima postupa oštro i da im se primjerice oduzmu bodovi za srednju školu.

Trebali bi uvesti i školske policajce pa i nasilnika ispitati gradivo koje smo tek učili, bili su radikalni učenici. Posljednja grupa je imala kreativan zadatak osmisliti pjesmu protiv nasilja koju su učenici i otpjevali.

– Ovakve radionice su dobre za njih jer oni još uvijek smatraju da nasilje može biti samo fizičko. Oni verbalno nasilje ne shvaćaju baš ozbiljno i malo brkaju pojmove. Naša škola je pet godina u UNICEF-ovom programu ‘Stop nasilju’ i mi polažemo veliki trud da svaki oblik nasilja svedemo na minimum. Zbog toga puno razgovaramo s djecom pogotovo kada se dogodi nekakav sukob iili nasilje. Tada je najvažnije odmah reagirati i izvući pouku – kazala je Ivanka Tišljar, školska pedagoginja.

Kralj je bila iznimno zadovoljna razmišljanjima učenika i njihovom zrelošću.

– Vidi se da puno toga znate. Zapamtite samo da uvijek morate imati na umu kako se osjećaju žrtve nasilja- zaključila je Kralj radionicu.