Saša Mesić neovlašteno donosila odluke

Saša Mesić

Autor: Autor:: Sanjin Španović 2/16/2010 8:55

Saša Mesić je kao direktorica tvrtke Terme Zagreb barem pola godine neovlašteno donosila odluke, potpisivala dokumente i odobravala isplate s računa iako nije imala potpis drugog člana Uprave te tvrtke, Davora Havraneka. Za legalitet njenih odluka taj potpis joj je bio nužan , nedvojbeno stoji i u Društvenom ugovoru o osnivanju tvrtke Terme Zagreb d.o.o. koji nam je došao u posjed. A da kćer aktualnog Predsjednika Stjepana Mesića taj potpis nikada nije dobila, izričito nam je u više navrata potvrdio i Davor Havranek.

Samo zajednički potpis

-.-javno.hr-.--Od prvog dana Saša Mesić i ja smo jedino zajedno mogli potpisivati ugovore. Niti sam ja to mogao sam činiti, ali to nije mogla niti ona. A ja nikada nisam ništa potpisao kao direktor Termi Zagreb, niti sam za tu funkciju primio ikakvu naknadu- izjavio je Davor Havranek koji je na poziciju direktora Termi Zagreb imenovan zajedno sa Sašom Mesić. Njega je na tu funkciju u ime Grada Zagreba, kao 50-postotnog suvlasnika tvrtke Terme Zagreb, imenovao gradonačelnik Milan Bandić. Drugu polovicu vlasništva u toj tvrtki ima Ina d.d. koja je za “svog” člana uprave imenovala Sašu Mesić.

Društveni ugovor o osnivanju Termi Zagreb potpisali su kao osnivači gradonačelnik Milan Bandić i predsjednik uprave Ine Tomislav Dragičević još 2008. godine, a u članku 11. toga ugovora stoji sljedeće:

Uprava se sastoji od jednog do tri člana (direktora) koje imenuje Skupština Društva posebnom odlukom. Skupština Društva donosi odluku o broju članova Uprave. Mandat direktora člana Uprave traje četiri godine. Ako Društvo ima samo jednog člana Uprave tada on zastupa Društvo samostalno, a ako Društvo ima više od jednog člana Uprave, tada Društvo zastupaju dva člana Uprave zajedno. Ako je imenovano više članova Uprave jedan od njih imenuje se predsjednikom, o čemu odluku donosi Skupština Društva. Upravi je potrebna pisana suglasnost Skupštine Društva za sklapanje pravnih poslova vrijednosti kojih prelazi 3.000.000,00 kuna. Član Uprave dužan je u svom poslovanju postupati pažnjom urednog i savjesnog gospodarstvenika te čuvati poslovnu tajnu Društva i u potpunosti se pridržavati odredaba ugovora o pravima i obvezama člana uprave i ugovora o radu.

Bandić šutio mjesecima zbog kampanje

Iako, dakle, u osnivačkom dokumentu tvrtke jasno stoji da sve odluke članovi uprave donose zajednički, Saša Mesić ih je donosila samostalno zbog čega ju je Havranek u više navrata tijekom prošle godine prijavio
gradonačelniku Milanu Bandiću, kao predstavniku osnivača tvrtke te drugim nadležnim gradskim tijelima.

No, Milan Bandić, koji je tada bio u predizbornoj kampanji nije ništa poduzimao. Istragu o poslovanju Termi Zagreb Bandić je zatražio od šefa svog Kontrolnog ureda tek nakon gubitka predsjedničkih izbora čemu je pripomogla i snažna Mesićeva podrška njegovom protukandidatu . No, bez obzira na Bandićeve motive, činjenica je da Saša Mesić nije danas u lagodnoj pravnoj situaciji. Grad Zagreb ili predstavnici Ine bi zbog samostalnih odluka protiv nje mogli podnijeti kaznenu prijavu za zloupotrebu položaja i ovlasti
ili nesavjesno poslovanje. Ukoliko joj sud dokaže krivnju, za ta kaznena dijela su propisane kazne od tri mjeseca do tri godine zatvora.

Kontrolni ured Grada Zagreba još uvijek istražuje koliko je, od dva milijuna kuna koliko je imala na raspolaganju, Saša Mesić doista potrošila. Istrazi se jučer priključila i interna kontrola Ine.

Novinari portala Javno i Zagrebancije su, pak, na stranicama Narodnih novina zasada pronašli da je Saša Mesić izravnom pogodbom dodijelila 150 000 kuna Geodetskom fakultetu, te 150 000 kuna arhitektonskom studio Kušan iz Zagreba. Koliko je novaca ukupno potrošeno, koliko je ljudi i na kolike plaće zaposleno, tek će utvrditi istraga koju vode Mirko Herak, šef Kontrolnog ureda Grada Zagreba I Stipe Juras, director Interne revizije Ine koji je jučer I službeno zatražio od Heraka da se priključi gradskoj istrazi koja traje već tjedan dana.

Tko je potpisao prijedlog izmjene Društvenog ugovora?

Da nije poslovala kako treba, vjerojatno je bila svjesna I Saša Mesić jer se njeno samostalno djelovanje pokušalo prikriti naglom izmjenom Društvenog ugovora u prosincu 2009. Godine. Naime, od tada na službenim web stranicama trgovačkog registra stoji zapisano da oba direktora mogu zastupati društvo pojedinačno i samostalno.

Međutim, najšokantniji dio cijele priče je što nam ovlaštene osobe te tvrtke i dalje tvrde da Društeni ugovoru u tom pogledu nije izmijenjen.

– Takav je prijedlog postojao, ali on je odbijen na Trgovačkom sudu. Društvo moraju i dalje zastupati dva direktora- uporno nam je u više razgovora tvrdio Dragan Vučić, koji od srpnja prošle godine zastupa Grad Zagreb u Skupštini Terme Zagreb. A u Društvenom ugovoru jasno stoji da se isti može mijenjati samo u pisanom obliku, kod javnog bilježnika i to samo ako je potpisan od oba člana Skupštine, u ovom slučaju Dragana Vučića i Tomislava Dragičevića.

Isto to rekao nam je i Havranek koji je u telefonskom razgovoru odbijao mogućnost da je ta promjena provedena.

– Ne, nemoguće. Pa znam, taj je prijedlog na Trgovačkom sudu odbijen. Jedino ja i Saša Mesić, zajedno, imamo pravo potpisa. Ja osobno nisam ništa potpisao, niti sam ikad primio bilo kakvu naknadu- pravdao se I dalje Havranek.

No, za razliku od Havraneka, Saša Mesić je primala naknadu za svoj rad, i to u iznosu od 17. 000 kuna. Što je točno radila, te što su točno radile Terme Zagreb, nitko od naših sugovornika nije znao točno reći. Štoviše, Vučić, kao član Skupštine na pitanje zašto nema ni jednog podnesenog financijskog izvještaja o poslovanju Termi, nije znao dati konkretan odgovor.

-.-Ivana Magdić -.-Vučić: Ne mogu se sjetiti koliko smo sjednica imali.

– Kako su Terme poslovale, znat ćemo uskoro jer se Skupštini treba predati financijski izvještaj- pojasnio je.

Na pitanje koliko su sjednica održali Vučić također nije znao dati odgovor.

– Ne mogu se sad sjetiti- zaključio je.

Također, Vučić nam nije znao ni pojasniti zašto godišnji financijski izvještaj nije predan nadležnim tijelima.

– To najbolje zna uprava društva- dodao je SDP-ovac, koji je, da priča dobije i dodatnu “obiteljsku dimenziju” nedavno u Gradskoj Skupštini Zagreba zamijenio Jasminu Havranek, šeficu Bandićevog izbornog stožera i suprugu već spomenutog Davora Havraneka. A na pitanje svih pitanja, kako je u Trgovačkom sudu načinjena izmjena protivna volji osnivača društva očito će odgovor idućih dana morati dati i Uskok i Državno odvjetništvo. Te igre, naime, prelaze ovlasti koje imaju Kontrolni ured Grada Zagreba i Interna revizija Ine.