Potreban je prijedlog za restrukturiranje tržnica

Autor: Ivana Šimac 6/13/2014 12:04

Prošetati centrom grada bez mogućnosti odlaska na Dolac bila bi gotovo nezamisliva stvar. Jednako je nezamislivo zamisliti nestanak Trešnjevačkog placa, Branimirove tržnice ili tržnice na Kvatriću. Ne radi se samo o tome kako su Hrvati vjerni domaćem proizvodu, već i o interakciji na tržnicama koju volimo mi koji tamo kupujemo, ali i oni koji tamo prodaju.

– Tržnice su jako potrebne za hrvatskog seljaka, ali i za kupce. Ljudi su zadovoljni kada dođu i odu s tržnice jer znaju da su kupili domaći proizvod. Na zagrebačke tržnice dolazi i sve više mladih ljudi, samo eto najamnine odnosno placovine bi mogle biti manje. Zbog visokih najamnina profita imaju samo oni koji švercaju, mi koji sve plaćamo baš i nemamo – rekla je Branka Penezić, predstavnica proizvođača koja je iznijela svoje iskustvo na Odboru za poljodjelstvo, šumarstvo i vodoprivredu koji je održao sjednicu na zagrebačkom Dolcu.

Upravo su ovakvi problemi proizvođača i prodavača na tržnicama nagnali Odbor za poljodjelstvo, šumarstvo i vodoprivredu da sjednicu održi na samome Dolcu. Baš tamo da se na licu mjesta vidi o čemu se priča, iako je možda kasno za priče, a krajnje je vrijeme i za djelovanje.

– Zadnjih 15- tak godina tržište su preuzeli trgovački lanci, mega shopovi. Šest zagrebačkih tržnica čim prije treba renovaciju; Kvatrić, Trešnjevka, Dolac, Branimirova, Ilički plac i Utrina. Obnova Dolca kao mjesta gdje je velika koncentracija i turista i sugrađana kreće uskoro, kao i stvaranje pješačke zone u centru. Do konca devetog mjeseca želim vidjeti prijedlog mjera za restrukturiranje i smanjenje troškova, usaglašeni cjenik za placovinu prema zakonima ponude i potražnje, a do kraja godine prijedlog urbanističko funkcionalne prenamjene – odgovara spremno gradonačelnik Bandić.

Jedan od prisutna četiri člana Odbora, nadovezao na tematiku spominjući i druge probleme. Prepoznatljivi crveni suncobrani, tako bi, ako je vjerovati obećanjima danima na ovoj konferenciji, uskoro trebali biti zamijenjeni nadstrešnicama.

– Placovine su visoke i to tjera ljude s tržnica. Osim toga nedostaju nadstrešnice, moramo priuštiti ljudima normalne uvjete rada – dodao je Željko Kvesić kao član Odbora.

Članica uprave Holdinga, pošto su Tržnice Zagreb još uvijek pod ingerencijom najveće gradske tvrtke, prilično je politički odgovorila ili barem pokušala odgovoriti.

– Urbanističko funkcionalna prenamjena je pitanje na koje ne može odgovoriti samo Holding, nego bi se to pitanje trebalo rješavati sinergijski na dani incijalni prijedlog. Što se tiče nadstrešnica i suncobrana na tome se radi, naravno u skladu s prioritetima – rekla je Nodilo Lakoš.

Prisutni članovi su jednoglasno prihvatili prijedlog o donošenju urbanističko funkcionalne prenamjene na svim gradskim tržnicama. Gradonačelnik je još dodao kako barem jedna od tih tržnica mora imati radno vrijeme kao jedan od trgovačkih lanaca, kako bi se napravila ravnoteža i pozitivna konkurentnost.