‘Ne može država dobiti pravo i na fundus MSU-a’

Autor: Maja Gujinović 12/16/2009 8:51

Muzej suvremene umjetnosti je u samo šest dana rada postao najtraženi kulturni kapital u Hrvatskoj, za čiju se polovicu sada ‘natječe’ i država, iako je pola stoljeća već isključivo vlasništvo Grada Zagreba. Izjasni li se Skupština Grada pozitivno na ovaj prijedlog gradonačelnika, MSU bi mogao već 1. siječnja 2010. godine postati ustanova mješovitog vlasništva, na koju će u jednakim omjerima pravo polagati i grad i država.

>>>KAKO GRAD DRŽAVI DAJE POLOVICU MSU-A PROČITAJTE OVDJE

Ugovor o prenošenju polovice osnivačkih prava na državu već je gotov i spreman da svoje potpise pod njega stave ministar kulture, Božo Biškupić i gradonačelnik na godišnjem odmoru, Milan Bandić.

O prijedlogu će sljedećeg utorka odlučiti zastupnici Skupštine koji su podijeljenih mišljenja

Hoće li se to dogoditi, sljedećeg utorka odlučuju zastupnici, koji se ovih dana intenzivno sastaju kako bi unutar svojih stranaka proučili prijedlog, kojeg su jučer dobili na uvid, i tako izgradili stav spram njega. Najveću raspravu bi mogla potaknuti činjenica da se osim zgrade, polovicom osnivačkih prava državi predaje i sveukupni fundus muzeja, u koji se gradskim novcima ulagalo od osnivanja muzeja, kao i sudjelovanje u biranju ravnatelja.

-.-Davor Hranjec /Zagrebancija.com/-.-– Problematično je da Vlada, za novce koje je uložila u izgradnju zgrade Muzeja, dobiva i pravo na cjelokupni fundus. Ministarstvu kulture ne osporavam pravo dio uloženog, ali bi taj prijedlog svakako trebalo dobro proučiti i možda promijeniti postotke u korist Grada – rekao predsjednik kluba gradskih zastupnika SDP-a Jurica Meić.

A upravo bi SDP mogao biti taj faktor koji će odlučiti o sudbini MSU-a s obzirom da se Jesen Mesić, zastupnik HDZ-a već izjasnio pozitivno za prijedlog, dok HNS te Nezavisne liste Tatjane Holjevac i Velimira Sriće naginju protivnom stavu.

Gradska uprava nije unaprijed definirala troškove muzeja koji se gradi 6 godina

Ministarstvo kulture bi pak na sebe trebalo preuzeti obavezu plaćanja polovice troškova muzeja, što je jedan od razloga na koji je gradska uprava i sam Milan Bandić objeručke prihvatila njihovu inicijativu. Naime, kako priznaje zamjenica gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević, Grad još nije definirao kolika bi sredstva bila potrebna za održavanje ovakvog pogona, no sigurna je da bi bila velika.

– Teret velikog pogona MSU-a bio bi na uštrb drugih gradskih kulturnih institucija. No prije svega razlozi su nacionalni značaj Muzeja – rekla je Pavičić Vukičević, te dodala kako jednaka podjela, pedeset-pedeset, osigurava da nitko samostalno neće moći donositi odluke.

– Zgrada, a tako za fundus, jednako će biti vlasništvo grada i države, a sve će se odluke donositi konsenzusom – rekla je privremena gradonačelnica.