Muzej suvremene umjetnosti je živo mjesto stvaranja, izlaganja i interpretiranja

Iduće godine Muzej suvremene umjetnosti obilježava 70 godina.

Foto: Nela Fell, Facebook MSU

Muzej suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu predstavlja kulturnu instituciju koja pruža jedinstvenu i dinamičnu perspektivu na svijet suvremene umjetnosti. Smješten u prepoznatljivom staklenom paviljonu u sjevernom dijelu grada, MSU je postao središnje mjesto susreta umjetnosti, kulture i obrazovanja.

Muzej suvremene umjetnosti prostire se na gotovo 15 tisuća četvornih metara i privlači pažnju svojom modernom arhitekturom. Izgrađen u blizini rijeke Save, stakleni paviljon dizajniran je od strane arhitekta Igora Franića i Idisa Turato, a otvoren je 2009. godine. Lokacija muzeja omogućava prekrasan pogled na grad i okolicu, i na taj način daje doživljaju umjetnosti i okoline dodatnu dimenziju.

Muzej je zapravo utemeljen 21. prosinca 1954. godine osnivanjem Gradske galerije suvremene umetnosti, s ciljem dokumentiranja i promoviranja suvremene umjetnosti. U sklopu prvog muzeja se osim galerije suvremene umjetnosti nalazio Centar za fotografiju, film i televiziju, te knjižnica. Isprva se nalazio u palači Kulmer na Gornjem gradu. U početku je muzej imao malu zbirku, ali je ubrzo obogaćen novim radovima. Zbog malog prostora muzej nikada nije imao stalni postav.

Odluka o gradnji novog muzeja na adresi Avenija Dubrovnik 17, na križanju Avenije Većeslava Holjevca i Avenije Dubrovnik u Novom Zagrebu donesena je 1998. godine. Na arhitektonskom natječaju izabran je rad spomenutog arhitekta Igora Franića.

MSU je dom raznolikoj kolekciji suvremene umjetnosti, koja obuhvaća različite medije i izraze. Od slika i skulptura do video instalacija i performansa, muzejska zbirka pruža posjetiteljima uvid u različite aspekte suvremene umjetnosti. Izložbe se redovito mijenjaju, nudeći dinamičan doživljaj i priliku za otkrivanje novih umjetničkih radova.

MSU ima snažan naglasak na edukaciji i angažmanu posjetitelja. Organizira različite edukativne programe, radionice i vođene ture kako bi posjetiteljima približio umjetničke procese i kontekste. Programi su prilagođeni različitim uzrastima i stupnjevima umjetničkog iskustva, čime se muzej otvara širokoj publici. MSU se ističe svojim interdisciplinarnim pristupom suvremenoj umjetnosti. Kroz suradnje s umjetnicima, kustosima, teoretičarima umjetnosti i drugim institucijama, muzej stvara dinamično okruženje koje potiče dijalog i razmjenu ideja.

Muzej je često domaćin različitih kulturnih događanja i manifestacija. Osim redovitih izložbi, posjetitelji mogu uživati u performansima, predavanjima, filmskim projekcijama i drugim događanjima koja obogaćuju kulturnu ponudu grada Zagreba. MSU aktivno surađuje s drugim muzejima i galerijama diljem svijeta, što pridonosi globalnom karakteru njegove ponude. Razmjena umjetničkih djela, gostovanje umjetnika i sudjelovanje u međunarodnim projektima čine MSU relevantnim akterom na globalnoj kulturnoj sceni.

Posebnost je LED zaslon koji pokriva veći dio zapadne strane muzeja, a dug je 90 metara. Na njemu se projiciraju umjetnički video radovi kojima Muzej komunicira s prolaznicima, šetačima, vozačima, a ne samo s muzejskom publikom. Jedan je od najvećih ekrana u ovom dijelu Europe.

Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu predstavlja esencijalnu točku susreta između umjetnosti, kulture i publike. Njegova arhitektura, kolekcija, edukativni programi i raznovrsni kulturni događaji čine ga ključnim čimbenikom u obogaćivanju kulturne scene grada Zagreba i pružaju posjetiteljima jedinstveno iskustvo suvremene umjetnosti. Muzej suvremene umjetnosti nije samo mjesto gdje se čuva umjetnost, već i prostor gdje se ona živi, istražuje i doživljava na različite načine.

Iduće godine Muzej suvremene umjetnosti obilježava 70 godina. Osim velike obljetnice čeka ga i nekoliko velikih izložbenih projekata kao što su izložba Tomislava Gotovca, zatim Gorana Trbuljaka. Kraj godine završit će s jednom iznimno aktualnom izložbom koja je posvećena klimatskim promjenama.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA.