Medvednica: Ulovi šišmiša i osvoji šišmiš kolačić

Autor:: T.M. 8/22/2011 13:12

Park prirode Medvednica slavi 15. po redu Europsku noći šišmiša, a 2011. na 2012. godinu proglašena je Međunarodnom godinom šišmiša. Sva događanja će se održati 27. kolovoza od 11 do 19 sati kod planinarskog doma ‘Glavica’.

-.--.-Svi posjetitelji mogu sudjelovati u igri Potraga za šišmišima, samostalno odrediti vrstu i osvojiti šišmiš kolačić.

Besplatan ulaz u špilju Veternicu

Svoj rad predstavit će udruge koje se bave istraživanjem i zaštitom šišmiša udruga Tragus, HBSD (Hrvatsko biospeleološko društvo) te, udruga BIUS (Udruga studenata biologije – Sekcija za šišmiše). Najmlađe očekuju radionice izrade šišmiš maskica, origami šišmiš, križaljka o šišmišima, puzzle, igra ulovi šišmiša

Posjetitelji će se moći upoznati s bat detektorom (uređaj koji pretvara ultrazvuk šišmiša u zvuk čujan ljudskom uhu) i čuti zvukove odnosno glasanje šišmiša, saznati sve o ishrani šišmiša, njihovim navikama, korisnosti, ugroženosti i još mnogo toga.

Svi posjetitelji moći će i besplatno ući u špilju Veternicu. Prvi ulazak u špilju bit će u 12 sati, a posljednji u 17 sati (obilazak traje oko 50 min.) U špilji je temperatura oko 12’C pa je potrebno slojevito se odjenuti i obući čvrstu obuću. Program će se održati i u slučaju lošeg vremena.

Iz Zagreba se može doći ZET-ovim autobusom za Gornji Stenjevac, linija broj 124 s okretišta na Črnomercu i vozi oko 15 minuta. Pristupni put špilji ide dolinom potoka Dubravica planinarskim putem broj 3. oko 15-20 min, pa još 10 tak minuta do doma Glavica. Autom se ide Aveniji Bologna na zapad, i iza Gajnica (odmah nakon benzinske pumpe) skrenuti desno u ulicu Dubravica, nastaviti Zelenom magistralom, pa (plan. staze 8 i 1M) od Ponikva do planinarskog doma “Glavica”.

Na svijetu postoji više od 1150 vrsta šišmiša koje čine petinu ukupnog broja vrsta sisavaca. Od toga je na svjetskoj razini 177 vrsta šišmiša ugroženo, čak 204 vrste nedovoljno su poznate, a 5 vrsta se vodi kao izumrle. Najveći broj vrsta na svjetskoj razini ugrožen je upravo zbog raznih gospodarskih aktivnosti koje za posljedicu imaju smanjivanje površina pod šumama i fragmentaciju staništa.

Stoga je UNEP/EUROBATS -Sporazum o zaštiti europskih populacija šišmiša, povodom svoje 20. obljetnice, proglasio 2011. godinu Međunarodnom godinom šišmiša, a u suradnji s Konvencijom o migratornim vrstama. Na sastanku zemalja članica 2010. godine izglasana je Godina šišmiša, kojom se zemlje članice potiče da provedu kampanju promicanja potrebe zaštite šišmiša.

Hrvatska je od 2000. godine jedna od 33 zemlje članice Sporazuma koji obuhvaća Europu i države koje okružuju Sredozemno more, a sa svojih 35 od 52 vrste šišmiša zabilježenih na teritoriju Sporazuma jedna je od najbogatijih država sa faunom šišmiša.