Liječnica odbila pregledati bebu rođenu kod kuće

Autor: Kristina Križić 5/9/2012 14:04

Žene koje odluče roditi u vlastitom domu često su diskriminirane i ne nailaze na potporu u zdravstvenom sustavu. Majka četvero djece, Ivana Pojatina, ispričala nam je na kakve je poteškoće naišla nakon četvrtog djeteta koje je rodila u svojoj kući uz asistenciju primalje.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.-

Nakon iskustva prethodna tri bolnička poroda, što nikako nije htjela ponoviti, odlučila je roditi u vlastitom domu, a sve to uz pomoć stručne osobe.

– Rodila sam kod kuće, uz pomoć primalje, i nije bilo nikakvih problema. No problemi su počeli kada sam trebala obaviti kontrolu. Tada je pedijatrica odbila pregledati moje dijete – ogorčeno nam je ispričala Ivana Pojatina.

Majka četvero djece nije naišla na razumijevanje hrvatskog zdravstvenog sustava za ostvarenje svoje želje zbog čega je početkom 2012. godine odlučila podnijeti zahtjev Europskom sudu za ljudska prava u Strassbourgu protiv Republike Hrvatske. U tome su joj pomogli udruga Roda i Centar za mirovne studije.

– Žene koje se odluče roditi kod kuće prolaze kroz pravi horor. Nailaze na nerazumijevanje kod ginekologa, pedijatra. Mi ne možemo okretati glavu od toga. U Hrvatskoj žene rađaju kod kuće, ali onda to treba i zakonski regulirati – objasnila je Branka Mrzić Jagatić, voditeljica ureda Roda.

Majka je pri porodu imala stručnu pomoć, ali nakon poroda nije imala podršku zdravstvenog sustava. Sličan slučaj zabilježen je 2009. godine u Mađarskoj, ali do danas porođaj u vlastitom domu nije zakonski reguliran.

U nekim europskim zemljama, primjerice u Nizozemskoj, mnoge žene se odlučuju za porod u vlastitom domu. Majka nakon poroda ostaje u domu i uživa skrb primalje te nije dužna posjetiti zdravstvenu ustanovu ako je sve u redu.

Hrvatskoj bi, ističu iz Udruge Roda, trebalo barem dvije do tri godine da zakonski regulira ovaj čin, a dotada žene nemaju izbora. Bivši ministar zdravstva i socijalne skrbi, Darko Milinović, zauzeo je stav da se asistencija pri porodu u kući smatra nadriliječništvom. Otad gotovo da nema pedijatra koji žele pregledavati novorođenu djecu niti izdavati potvrde o pregledu, ukoliko djeca nisu rođena u bolnici.