`Hrvatska u srcu` mladog ukrajinskog slikara

Autor: 9/16/2010 13:56

Mladi ukrajinski slikar Taras Beley drugi put izlaže svoje radove u Hrvatskoj. Prilikom njegovog zadnjeg gostovanja u Zagrebu, dogodio se njegov prvi susret s predsjednikom Hrvatskog društva naivnih slikara Milanom Nadjom.

Po povratku u Ukrajinu, Taras je vrlo brzo dogovorio prvu izložbu članova Društva u Ivano Frankiv’sku i svojim osobnim zalaganjem uspio uvelike doprinijeti realiziranju iste, čime je bio učinjen prvi korak u predstavljanju Ukrajincima hrvatske naivne umjetnosti. Bez njegove pomoći bilo bi kudikamo teže izvesti i druge dvije izložbe, pogotovo onu u Ukrajinskoj likovnoj akademiji u Kiyivu, koji su održane pod visokim pokroviteljstvom i uz svestranu podršku Ukrajinske ambasade u Zagrebu.

Ovih dana održava se izložba Beleya u prostoru Galerije Mirko Virius, Hrvatskog društva naivnih umjetnika. Otvorenje izložbe će se održati 20. rujna u 18 sati. Izložbu svi zainteresirani mogu pogledati do 30. rujna od 10 do 17 sati (osim nedjeljom).

Tars od djetinjstva povezan s Hrvatskom

Taras Beley rođen je 11. lipnja 1978. u gradu Ivano-Frankivsk, Ukrajina. Još kao dijete počeo je dolaziti s majkom u Hrvatsku, tako da je mladi Taras često boravio u Zagrebu i u Dalmaciji, koju je vrlo brzo zavolio. Zato njegovi hrvatski krajolici odišu sjetom i svjetlošću. Taras je od djetinjstva usko povezan s Hrvatskom i Zagrebom, gdje je prošao rehabilitaciju u rehabilitacijskom centru “SUVAG“ . Njegov prvi pokušaj crtanja je započeo, također u Zagrebu u Školi za umjetnost na Pantovčaku.

Kasnije je završio Kiyivsku nacionalnu akademiju likovnih umjetnosti i arhitekture. Slike, koje Taras predstavio na ovoj izložbi – obraz Hrvatske u kojem se osjeća ljubav, divljenje, romantičnost i toplina umjetnika prema našoj zemlji. Bojama su sunčanog spektra, njegov kist oslikava raznolikost hrvatskog Mediterana i dragog mu Zagreba.

Radovi s Ukrajinskom tematikom upoznavaju gledaoca s prekrasnim krajolicima, tipičnim sižeima, karakterističnim za ukrajinski identitet, pokazuju energiju slikara. Svako je umjetničko djelo izvrstan informator te ambasador medu kulturama raznih zemalja, a i svaki slikar time je svojevrstan ambassador dobre volje.