HEP traži da trafostanice budu u zgradama

Autor:: Tanja Molvarec 5/14/2010 14:41

Generalnim urbanističkim planom utvrđeno je da će se u Borovju u sjevernoj zoni graditi 830 stanova sa 2,300 tisuća stanovnika u sastavu zone u kojem su planirana i dječja igrališta i zelene površine.

Poslovni prostori bi bili u prizemlju te građevine, a na višim katovima, ukupno je planirano od šest do devet katova, bio bi stambeni prostor. Što se tiče biciklističke staze, istaknuo je Željko Horvat pomoćnik pročelnika ureda za prostorno uređenje, njih neće biti u toj zoni.

– Okolne prometnice nemaju biciklističke staze pa staza neće biti ni u ovoj zoni – kazao je Horvat.

Mirela Holy, članica odbora istaknula je veliki problem planiranja postavljanja trafostanice u stambeno naselje. HEP je naime, vjerojatno zbog uštede tražio da se trafostanice rade u zgradama.

– To nije dobro i zasigurno će se ljudi žaliti. Pa nije zdravo za ljude. Trebala bi trafostanica biti na zasebnoj parceli. To bi bilo najkorektnije prema stanarima- kazala je Holy. S njom se složio i Horvat koji je predložio da se to u planu korigira.

Petrinjak Šimek: ´Nije dobro oko džamije graditi deveterokatnice`

Vera Petrinjak-Šimek, članica odbora za prostorno uređenje smatra da nije dobro što se tamo planira izgradnja zgrada sa devet etaža.

– Ne mogu glasati za taj plan jer je greška u visini i koeficijentu iskoristivosti. Ne mogu prihvatiti da džamija bude između deveterokatnica. Te zelene površine oko džamije su se već pod ekonomskim pritiskom izmijenile u građevinske zone, a sada će ju okupirati betonski zidovi. Džamija je građena pod uvjetom da bude u zelenilu, a ne okružena zgradurinama. S obzirom da će grad ostvariti oko 30 milijuna kuna zarade, mogao bi barem sniziti izgradnju na četiri ili pet etaža – kazala je Petrinjak Šimek , te dodala da u GUP-u za tu zonu ne postoji ni prometno rješenje.

– Na tako velikom prostoru nije dobro da se prekine kontakt stambenih naselja sa centrom. Mi bi sada trebali realizirati nešto, a ni ne znamo koliko će grad uprihoditi. A s obzirom na financijsku situaciju u gradu, nije baš pametno ni da se ide s ovakvom realizacijom – kazala je Petrinjak Šimek. Dinka Pavelić, predsjednica odbora također smatra da bi trebalo omogućiti prometnu prokrvljenost lokacije.

Prihvaćen konačni prijedlog uz neke primjedbe

No, najveći problem koji je mučio članove odbora bila je visina etaže. Naime, iz ureda za strategijsko planiranje su odlučili temeljem natječaja i proučavanjem vizura prema okolnim objektima da je maksimum šest etaža. No, u GUP-u stoji da je moguće i do 9 etaža odnosno podrum plus šest etaža uz mogućnost koeficijenta visine do 9 etaža.

– Za investitora nema pritiska da to mora biti devet etaža odnosno da se stvori zona nebodera. Nema određenog kalupa- kazala je Pavelić.

Nakon jednosatne rasprave, odbor je odlučio da će prihvatiti konačni prijedlog odluke o donošenju Urbanističkog plana Borovje, no samo ako se uvaže određene primjedbe.

To se prije svega odnosi na trafostanicu koja bi trebala biti na zasebnoj čestici, u drugoj primjedbi se traži prometni plan kako bi se omogućila dobra povezanost te zone sa centrom, te na kraju visina etaže. Dogovoreno je da broj stanova ostaje isti, a pitanje je dalje kako će investitor odnosno Zagrebgradnja dalje to raspodijeliti.