Gradovi županije štede zbog recesije

Autor:: radiosamobor.hr 1/15/2010 17:38

Ova se godina s razlogom naziva recesijskom. U skladu s gospodarskom krizom mjere štednje provode se u državnoj, ali i lokalnim samoupravama. Istražili smo kako se u krizi ponašaju susjedni gradovi naše Županije; Sveta Nedjelja, Zaprešić i Jastrebarsko.

Proračun grada Samobora iznosi 186 milijuna kuna, a gradonačelnik Krešo Beljak na prošloj sjednici Gradskog vijeća nazvao ga je nerealnim.

-Doista smatram da proračun nije do kraja realan. Nije realan iz razloga što Grad Samobor, usprkos kriznoj situaciji, ne samo u Samoboru nego i državi i svijetu, zadržava i dalje jedan civilizacijski doseg što nije zakonska obveza niti Grada Samobora, niti uopće jedinica lokalne samouprave – rekao je tada gradonačelnik.

Odmah po dolasku na vlast, u svibnju prošle godine, gradonačelnik Beljak najavio je mjere pojačane štednje u gradskoj upravi i institucijama. Nakon svibanjske najave, u kolovozu je stigla i gradonačelnikova naredba svim gradskim službama i korisnicima proračuna. U njoj je naložio da se svi mogući troškovi smanje na minimum i da se krene u apsolutnu štednju po svim stavkama.

Zamjenik gradonačelnika, Željko Stanec, u jučerašnjoj Tribini gradonačelnika pojasnio je na koji se sve način štedi u Samoboru. Naveo je kako su izdani napuci svim korisnicima proračuna da maksimalno smanje sve troškove – od nabavke sredstava za čišćenje, uredskog materijala, a kao banalan primjer izdvojio je nabavku aparata za tople napitke u Poduzetničkom centru tako da djelatnici sad moraju sami plaćati napitke, koji su se do sada nabavljali iz obližnjeg ugostiteljskog objekta. U Gradu štede i na organizaciji manifestacija i priredbi što će, na primjer, biti vidljivo i tijekom ovogodišnjeg Fašnika koji će ove godine trajati svega pet dana (12.-16. veljače).

Provjerili smo kakva je situacija u susjednoj nam Svetoj Nedelji. O proračunu i mjerama štednje razgovarali smo s gradonačelnikom, Dragom Prahinom. Sveukupni svetonedeljski proračun za 2010. godinu iznosi 100 milijununa kuna što je otprilike 80 posto iznosa prošlogodišnjeg proračuna. Sveta Nedelja ima proračunskih manjkova i zaostataka još iz 2007., 2008., ali i 2009. godine tako da će ove godine pokušati smanjiti zaostatke i pokriti manjak. Od kapitalnih investicija nastavlja se izgradnja osnovne škole u Rakitju, koju će zajedno s Gradom sufinancirati Zagrebačka županija i Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, a koristit će se i izvori Europske unije. Osim nje ide se i u izgradnju kanalizacijske infrastrukture koja će se financirati kreditnom linijom Njemačke vlade preko HBOR-a, a oba projekta trebala bi biti završena do ljeta 2012. godine.

Gradonačelnik Prahin objasnio je kako se neće dirati socijalna prava i društvene djelatnosti, ali da će se ostale investicije malo usporiti.

Štedi se i u Zaprešiću. Grad Zaprešić broji 23 tisuće stanovnika, a planirani poračun za 2010. iznosi 189 milijuna kuna, odnosno, 24 posto je manji nego prošle godine. Pročelnik Grada Zaprešića za financije i gospodarski razvoj, Miljenko Šoštarić, objašnjava kako je do smanjenja došlo prvenstveno zbog smanjenja u izgradnji kapitalne komunalne infrastrukture koja je u protekloj godini bila značajna zbog izgradnje trgovačkog centra West gate. Ove godine nema planiranih takvih mega projekata tako da je proračun smanjen.

Osim na troškovima za kapitalne projekte u Zaprešiću štede i na drugim rashodima poslovanja. Prije svega to se odnosi na uštede kod proračunskih korisnika te smanjenje dotacija sportskim i udrugama građana u iznosu od 10-25 posto. Također, smanjeni su i iznosi za nabavku i zamjenu namještaja i tehničke opreme, a osim toga i za manifestacije i reprezentaciju. Sve socijalne stavke ostale su na razini iz 2009., a povećana su sredstva za Centar za socijalnu skrb te stavka za subvencioniranje i pomaganje gospodarstvenicima. Zaprešić će i ove godine subvencionirati javni prijevoz učenika i osoba s invaliditetom, rekao je Miljenko Šoštarić.

Naš južni susjed, Grad Jastrebarsko, na sjednici Gradskog vijeća izglasao je proračun od  67 milijuna kuna što predstavlja povećanje od 40 posto u odnosu na 2009. godinu. Poseban naglasak ovog proračuna stavljen je na socijalnu zaštitu. Stoga je u proračunu planirano pet mjera za ublažavanje posljedica krize: Novčana pomoć umirovljenicima sa najnižim mirovinama, sufinanciranje javnog prijevoza osoba starijih od 65 godina sa niskim prihodima, sufinanciranje prijevoza učenika i studenata iz obitelji sa niskom prihodima, povećanje naknade za svako novorođeno dijete za 3 tisuće kuna, a za svako treće i naredno dijete po 10 tisuća kuna te sufinanciranje nabave udžbenika za učenike osnovne škole.  

-Usvojeni proračun dokaz da se prekida s praksom odbijanja dobrih prijedloga samo zato sto dolaze od neke druge političke opcije. Tome u prilog ide činjenica da je prihvaćeno čak 4 od 6 amandmana HSS-ovih vijećnika – kazao je na sjednici Gradskog vijeća gradonačelnik, Mihael Zmajlović.

Koliko će zaista navedene mjere štednje Gradova biti uspješne pokazat će vrijeme.