Godišnjica `Kompareovog fašnika` u Samoboru

Autor:: radiosamobor.hr 1/29/2010 9:27

Nakon što je jučer u Samoborskom muzeju otvorena međunarodna izložba karikatura koja je obilježila početak ovogodišnjeg 184. Samoborskog fašnika, danas je u uredu Turističke zajednice Zagrebačke županije u Preradovićevoj ulici, u Zagrebu, otvorena još jedna izložba koja najavljuje Fašnik te ujedno poziva posjetitelje posebice iz Zagreba da dođu u Samobor na Fašnik.  Riječ je o izložbi 150. obljetnice `Kompareovog fašnika`. 
    
-.-Radio Samobor-.-Kao što sam naziv govori Izložba je postavljena u čast Josipu Kompareu, utemeljitelju Samoborskog fašnika, a prikazuje fotografije, plakate, ostalu dokumentaciju i  fašničke kostime kojima se dočarava  atmosfera nekadašnjeg Fašnika.

Priču vezanu za početak Fašnika u našem Gradu na otvorenju izložbe ispričala je etnologinja Lela Rončević. Kompare je preuzeo organizaciju Fašnika 1860. godine i u organizaciji je bio sve do 1885. godine. Trajno je promijenio i ostavio svoj pečat na Samoborskom fašniku koji danas izgleda kako izgleda upravo zahvaljujući njemu. Prije njega se Fašnik slavio tek pojedinačno, na način da su male skupine pojedinaca izlazile na gradske ulice, a fašnički balovi održavali su se u gostionicama ili u privatnim kućama. Nije bilo “fašničkog korza” kako je ono to zvao, organizirane povorke kojom bi se obilježavao Fašnik, uglavnom se slavilo u zatvorenim prostorima.

Ono što je on uveo rezultat je njegovih putovanja po Europi, odnosno Italiji, Austriji i Mađarskoj gdje je bio u prilici vidjeti tamošnje pokladne običaje koji potječu još od rimskih Saturnalija, a njihove glavne karakteristike bile su jaka kritika vlasti i naglašavanje privremenog karaktera vlasti te svaljivanje krivnje za sve nedaće na fiktivnog kralja. Upravo od tuda potječe i uvođenje Princa Fašnika, na kojeg se svaljuje krivnja za sve nedaće i osudom i paljenjem koga narod očekuje bolje dane.

Glavna karakteristika Kompareovog fašnika bila je jaka kritika tadašnje vlasti, prvenstveno tada jakog utjecaja mađarske politike na Hrvatsku, zbog čega je imao gomilu problema s vladajućim strukturama.

-.-Radio Samobor-.-Kompare je Fašnik organizirao sve do 1885. godine kada je morao odustati pritisnut vladajućom garniturom koja ga je okrivljavala i osuđivala, ali i financijskim problemima koji su ga u to doba pratili. Nakon što se povukao iz organizacije Fašnika, i dalje je nastavio svoje sudjelovanje kao pojedinac u publici.

I nakon smrti Josipa Komparea, Fašnik se nastavio odvijati , a neki elementi Kompareovog Fašnika  zadržani su do danas. Kritika vlasti, organizirana proslava na Trgu, alegorijska kola i povorke, Princ Fašnik i fašnički likovi samo su dio njegove ostavštine.

Na izložbi u Zagrebu predstavljene su maske i fašnički kostimi Samoborke Ljubice Braje koja ima dosta zajedničkih poveznica s Josipom Kompareom. Baš kao i Kompare Ljubica je svestrana i iznimno kreativna osoba, od 1975. godine sa društvom starijih osoba kreira, izrađuje maske i šiva kostime. Osim toga ona je pjesnikinja, a poznata je, baš kao i Josip Kompare, po humanitarnom radu. Ljubica Braja dio svojih originalnih maski i kostima poklonila je Samoborskom muzeju, a dio je izložen na izložbi u Zagrebu.

Na izložbu ali i na Samoborski fašnik sve je pozvala direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ružica Rašperić, a poziv svima uputio je i zamjenik gradonačelnika, Hrvoje Frankić, koji je otvorio izložbu u Zagrebu te usput zahvalio muzeju i Turističkoj zajednici grada Samobora koji su zaslužni za postav izložbe.

Izložba ostaje otvorena do 15. veljače.