Epidemiolozi rade na suzbijanju ušljivosti

Autor:: Tanja Molvarec 3/10/2010 12:48

U Zavodu za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’ prepoznali su problem ušljivosti kod vrtićke djece pa su prošle godine provodili po zagrebačkim vrtićima intezivan program ´Edukacija odgajatelja u svrhu suzbijanja ušljivosti kod djece`, piše Vjesnik.

Iako ne u tolikoj mjeri, aktivnost se nastavlja i ove godine. Sufinancirao ih je Gradski ured za zdravstvo tiskanjem knjižice u 50 tisuća primjeraka. Ušljivost se, po zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, definira kao zaraza koju treba suzbijati i sprečavati joj pojavnost. Zarazu treba i prijavljivati Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo i mjerodavnim zavodima za javno zdravstvo na određenom području.

Uši su sitni kukci koji sišu krv, ne lete, brzo se šire, a čvrsto se drže za vlas kose. Bez čovjeka ne mogu preživjeti više od 24 sata. Javljaju se zbog bliskog kontakta, ponajprije među djecom za vrijeme igre, učenja i upravo zao su vrtićka i školska djeca više izložena toj zarazi.

Prepoznatljivi su znakovi svrbež glave i vlasišta pa u tom slučaju valja pregledati glavu i potražiti uši ili gnjide i njihova sitna jajašca koja ostavljaju iza uha i u blizini vrata.

-.-Ivica Galovic/ PIXSELL-.-– Kada su dugo prisutne u kosi, kod osjetljive djece mogu zbog čestog češanja izazvati kožne promjene iza uha ili na vratu. Osobna i opća nehigijena potpomaže širenju ušljivosti koja je sezonske dinamike – ljeti je minimalna, a zimi maksimalna, kaže Ane Klobučar iz odjela za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo.


Ukupna učestalost ušljivosti tri posto

Kada se zabilježi pojava ušljivosti, ukućanima treba pregledati kosu koju treba prati isključivo šamponom za suzbijanje ušiju. Kod djece do tri godine treba paziti da sredstvo ne dođe u kontakt sa sluznicom očiju. Kosu treba iščešljavati svakodnevno gustim češljem, a pri tome glavu valja držati nagnutu kako bi se vlasi iščešljavale u dijelovima od korijena prema vlasištu. Šamponi ne uništavaju gnjide, a pranje kose treba ponavljati svakih sedam do deset dana.

Ako dijete dobije uši, kaže Klobučar, roditelji trebaju obavijestiti odgajatelje i obrnuto, a nakon što je ušljivost suzbijena, treba dodatno pojačati higijenu. Iako je ukupna učestalost ušljivosti tijekom školske godine u zagrebačkim vrtićima iznosila oko tri posto prema jednom istraživanju, ali je nažalost riječ o kontinuiranoj pojavi U 2010. godini program prevencije ušljivosti i nadalje će se provoditi, a u slučaju pojave može se kontaktirati epidemiološka služba Zavoda u Mirogojskoj 16 na telefone 01/4696 211 ili 01/4696 125.