Dijete kroz igru otkriva što mu se dogodilo

Autor:: Tanja Molvarec 6/11/2012 10:05

Kroz igru djeca lakše izražavaju svoje stavove i osjećaje te im se na taj način može pomoći prebroditi određenu situaciju ili pak učvrstiti odnose s roditeljima, moglo se čuti na radionici razvijanja terapeutskih vještina. Dvoje Kanađana, psiholog Ken Gardner i socijalna radnica Lorri Yasenik pri su put stigli u Zagreb kako bi prenijeli nova saznanja u terapiji igrom.

-.-Press materijal-.-– U terapiji igrom koristimo lutke i figurice te na taj način dijete izržava svoje osjećaje i rekonstruira događaje. U Kanadi imamo puno djece koja su bila zlostavljana i kroz terpiju igrom mi dolazimo do nekih saznanja o tome što im se dogodilo i dolazimo do potpunog razotkrivanja – kazala je Lorri Yasenik, socijalna radnica.

Igra omogućava djeci osjećaj povjerenja i moći

Ponekad u terapiju mogu biti uključeni i roditelji kako bi lakše razumjeli djetetove potrebe.

– Mogu biti uključeni i roditelji, ali i ne moraju. Kada su uključeni, kroz djetetovu igru lakše razumiju o čemu dijete razmišlja, kako se osjeća pa mu lakše mogu i pristupiti ili pomoći – kazala je Yasenik.  

Terapija igrom funkcionira na način da se dijete poistovjeti s odabranim likom ili likovima, kao što su ona iz stvarnog života, putem njih izražava svoje osjećaje i misli te odigrava svoje stvarne probleme. Sve više se terapija primjenjuje na što mlađoj djeci.

– Oni nemaju izražene verbalne sposobnosti da nam jasno govore što osjećaju, kako razmišljaju i što žele. Međutim, uvijek imaju jezik igre na raspologanju – kazao je Ken Gardner.

Iako je terapija igrom poznata još 50-ih godina prošlog stoljeća u Sjevernoj Americi,  još uvijek se dolazi do novih saznanja i poboljšanja terapije koja se može primjenjivati grupno ili individualno. Igra omogućava djeci osjećaj povjerenja i moći te osjećaj da imaju kontrolu nad svojim osjećajima i ponašanjem što razvija njihov osjećaj samovrijednosti. Četvereodnevne radionice su okupile brojne psihologe i socijalne radnike kako bi zajedno radili na terapiji.

– Imamo lutke, figurice, kroz crteže radimo. Drago nam je što imamo ovakve izuzetne stručnjake iz Kanade s nama – kazala je psihologinja Tatjana Gjurković koja je i educirana za provođenje terapije igrom.