Razmjena iskustava u radu s izbjeglicama

U Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu održan je sastanak ravnatelja Isusovačke službe za izbjeglice iz 18 država s europskog područja. Tom prilikom izmijenili su iskustva u radu s izbjeglicama te se osvrnuli na probleme s kojima se susreću, a koji se ponajviše tiču integracije izbjeglica.

Na sastanku se najviše vremena posvetilo pravima izbjeglica. Jedno od prava je i pravo na integraciju, koje, nažalost, često funkcionira samo u teoriji.

Njemačka često slovi kao obećana zemlja za mnoge izbjeglice, no integracija ni tamo ne teče glatko. Dodatnu nesigurnost izbjeglicama u Njemačkoj predstavljaju i predstojeći izbori, koje po anketama dobivaju desno orijentirane stranke koje nisu sklone izbjeglicama.

– Mislim da je integracija jedan od većih problema. Svima je jasno da nas bez integracije očekuju veliki problemi u budućnosti. Svi želimo da se izbjeglice koje su došle u Njemački što brže i bolje integriraju. Najveći problem u integraciji predstavlja svladavanje jezika. Djeca i odrasli moraju što prije savladati njemački jezik – navodi Frido Pfluger, ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice za Njemačku

Jedna od zemalja koju je najviše pogodila izbjeglička kriza je i Grčka. Iako ju većina izbjeglica vidi kao tranzitnu zemlju, mnogi tamo ostaju dulje nego što su planirali zbog prošlogodišnjeg dogovora između Europske unije i Turske.

– Danas, godinu dana nakon dogovora između EU i Turske, oko 60 000 izbjeglica zadržano je u Grčkoj u neizvjesnosti. Velika većina se nalazi oko Atene. Situacija je jako teška, jer njihov je život stavljen na čekanje, sve više ih traži politički azil u Grčkoj jer su svjesni da je većina država zatvorila svoja vrata za njih – istaknuo je Maurice Joyeux, ravantelj Isusovačke službe za izbjeglice za Grčku.

Za većinu izbjeglica odlazak iz domovine bio je težak i bolan, ali je predstavljao jedini način da prežive, stoga je odgovornost, osim na izbjeglicama, i na društvu u koje su došli potražiti spas.