EU podržala hrvatske studente s invaliditetom

Studenti s invaliditetom

Autor: Ana Kranjčić 11/29/2012 18:59

U Velikom amfiteatru na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je prvi dan konferencije pod nazivom “Izjednačavanje mogućnosti za studente s invaliditetom u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj” . Glavni cilj projekta je unapređenje postojećih i razvoj novih oblika potpore za studente s invaliditetom.

– To je projekt koji traje tri godine, a ova trodnevna konferencija obilježava završetak projekta, ali i služi diseminaciji rezultata tog projekta, a njih ima jako puno. Priredili su se priručnici, ali i educirali ljudi koji trebaju raditi na izjednačavanju mogućnosti. Rekla bih da je ovaj projekt s jednom izrazito jakom socijalnom komponentom i takvih nam treba – istaknula je Blaženka Divjak, prorektorica za studente i studije. 

Osim hrvatskih sveučilišta, kao partneri u projektu sudjeluju sveučilišta iz Škotske, Švedske, Češke i Danske u čiji je proračun uloženo mnogo financijskih sredstava.

– Riječ je o oko osamsto tisuća eura. Uglavnom su to sredstva Europske unije, uz neka financijska sredstava od našeg Ministarstva – kazala je Divjak.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.-Studenti s invaliditetomIako je ovaj Projekt namijenjen osobama s invaliditetom kao krajnjim korisnicima, njegovi direktni korisnici su zapravo nastavnici te stručno i admistrativno osoblje na hrvatskim sveučilištima.

Nastoje se definirati minimalni standardi pristupačnosti

– Projekt se realizira kroz četiri osnovne aktivnosti. Prvo smo pokrenuli jedan sveučilišni izborni kolegij, prvo na Sveučilištu u Zagrebu, a zatim se to proširilo na ostala. Kolegij “Vršnjačka potpora studentima s invaliditetom” koji je ponuđen svim našim studentima, na preddiplomskoj, diplomskoj i postdiplomskoj razini, na svim studijskim programima – prokomentirala je Lelia Kiš-Glavaš, voditeljica Projekta.

Nadalje, najveća aktivnost u Projektu bila je izrada osam priručnika koji pokrivaju različite aspekte svakodnevnog akademskog života studenata poput mentorstva, konzultacija, međunarodne suradnje, provođenje slobodnog vremena, prostornu pristupačnost i slično. Osim toga, provedena je i edukacija nastavnika na svih sedam hrvatskih sveučilišta.

– Imamo nastavnike koji su educirani o tome kako treba pružiti potporu studentu s invaliditetom. I zadnja aktivnost je ono što ćemo predstaviti sutra u okviru našeg okruglog stola odnosi se na izradu prijedloga nacionalnog dokumenta. Nastojimo dati jedan okvir, odnosno definirati koji su to minimalni standardi pristupačnosti u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj na što bi se obvezala sva visoka učilišta – najavila je Kiš-Glavaš.

Završna konferencija u okviru ovog projekta održat će se uoči Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava 3. prosinca.