Centar Samobora pretvara se u muzejski prostor

Autor:: Radio Samobor 1/3/2010 12:48

Gradonačelnik Krešo Beljak ukratko je, na posljednjem ovogodišnjem druženju s novinarima, na kojem su nazočili i njegovi zamjenici Hrvoje Frankić i Željko Stanec, sažeo i rezimirao 2009. godinu te najavio planove i želje u 2010.

Najvažnijim događajima, onima koji su obilježili još uvijek aktualnu 2009. godinu, istaknuo je neposredne izbore za gradonačelnika i smjenu gradske vlasti.

Rekao je i kako, unatoč savjetima ekonomista da bi trebalo uvesti prirez, to nije  prihvaćeno, jer smatra da je prirez namet koji se može uvesti namjenski, ali nakon nekoliko godina, a istaknuo je da je to vidljivo iz primjera drugih gradova, on postane jednostavno sredstvo za punjenje proračuna.

Zato neuvođenje prireza gradonačelnik smatra jednim od prvih uspjeha nove gradske vlasti te je naglasio da prireza do kraja njegova mandata neće biti.

Od projekata koji će obilježiti Grad u narednom razdoblju gradonačelnik je izdvojio izgradnju novog autobusno – željezničkog kolodvora te cijeli niz investicijskih projekta duž ulice grada Wirgesa – novo stambeno naselje “Samoborski vrtovi”, trgovački centar “Lidl” te turističko hotelski kompleks “Šmidhen”.

Što se tiče bivše vojarne “Taborec”, istaknuo je razočaranje sporim rješavanjem problematike vezane uz vraćanje vojarne u vlasništvo Grada.

– Na žalost, u Hrvatskoj stvari funkcioniraju na način da, za sve za što u normalnim društvima treba tjedan, dva ili mjesec dana, kod nas traje nekoliko mjeseci. Stvoreni su svi preduvjeti da predmet bivše vojarne dođe pred Vradu RH i jednom kad se to dogodi, uvjeren sam da će ju Vlada prepisati u vlasništvo Grada Samobora. Do tada će vjerojatno proći neko vrijeme, no, ono što me jako veseli to je da je otklonjena mogućnost da vojarna pripadne bilo kome drugom osim Gradu Samoboru. Bilo je jako puno zainteresiranih strana za prostor bivše vojarne, no imam čvrste garancije potpredsjednika Vlade i potpredsjednika Sabora, mojih stranačkih kolega, da će vojarna pripasti Samoboru – rekao je gradonačelnik Beljak.

Vraćanje vojarne gradonačelnik je označio velikim kapitalom, jer će na tom području biti otvorena mogućnost za rješavanje mnogih društvenih potreba. Potreba poput izgradnje vrtića i škole. Što se škola tiče, do kraja mandata zasigurno će se izgraditi jedna nova, ali i urediti dvije postojeće gradske škole, a lista čekanja u vrtićima bit će smanjena na minimum ustvrdio je gradonačelnik Beljak.

Dobivanje vojarne i preseljenje gradske uprave na tu lokaciju dovest će i do velike promjene u centru grada. Naime, ideja je da se postojeće gradske prostorije pretvore u povijesno – muzejski prostor po uzoru na gradove u Austriji i Njemačkoj. Preduvjet za to je dogovaranje ulaska privatnog kapitala prilikom adaptacije lokacije bivše vojarne čime bi se u proračunu otvorilo dovoljno sredstava za uređivanje dosadašnjih prostorija Ureda gradonačelnika, gradskih službi, vijećnice, ali i prostorija policijske postaje Samobor. U gradskoj vijećnici gradonačelnici bi i dalje primali svečana izaslanstva, a sam rad gradske uprave obavljao bi se u novim, modernim prostorima na području bivše vojarne.

Oslobađanjem centra grada od gradskih funkcija riješio bi se i problem nedostatka prostora za potrebe udruga građana, a najavljeno je i privođenje svrsi neiskorištenih i derutnih prostora u vlasništvu Grada, poput Allnochovog dvorca ili, primjerice, škole u Langovoj. Trenutno oni predstavljaju samo ogroman trošak za Grad, a ne doprinose građanima.