Vodene kozice – sve što trebate znati o njima

FOTO: Zagrebancija.com

Vodene kozice ili varičele uobičajena su zarazna bolest uzrokovana virusom herpesa zoster, poznatijim kao virusom varicella-zoster. Iako se često povezuju s djetinjstvom, od ove bolesti mogu oboljeti ljudi svih dobnih skupina. Njezini simptomi, zaraza i posljedice često su predmet pažnje zbog širokog utjecaja na pojedinca i zajednicu.

Jedan od ključnih aspekata vodenih kozica je njezina zaraznost. Virus se prenosi kapljičnim putem, uobičajeno kroz kašalj ili kihanje zaražene osobe, ali može se proširiti i dodirivanjem kožnog osipa koji nastaje na tijelu. Inkubacijsko razdoblje varicelle traje obično oko 10-21 dan, tijekom kojeg zaražena osoba nije nužno svjesna da je nositelj virusa. To čini bolest izazovnom za kontrolu prijenosa, osobito u školama i vrtićima.

Simptomi vodenih kozica obično započinju blagom groznicom, glavoboljom i gubitkom apetita prije nego se pojavi karakterističan osip. Osip se razvija u tri faze: početni crveni mjehurići, koji se brzo pretvaraju u tekuće vezikule, da bi na kraju postali kruste prije nego nestanu. Osip se može pojaviti na cijelom tijelu, uzrokujući svrbež i nelagodu, a ponekad može rezultirati i ožiljcima ako se nepravilno liječi.

Iako se varicelle često smatraju benignom dječjom bolesti, mogu biti opasnije za određene skupine ljudi. Trudnice, novorođenčad i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom imaju veći rizik od komplikacija. U rijetkim slučajevima, varicelle mogu uzrokovati upalu pluća ili mozga, što zahtijeva medicinsku intervenciju.

Ovo su neke od komplikacija koje mogu uzrokovati vodene kozice:

  1. Bakterijske infekcije kože: Kada se pojave osipi tijekom bolesti, postoji rizik od bakterijskih infekcija kože. Ako se oštećenja na koži ne održavaju čistima ili ako dolazi do češanja, bakterije s površine kože mogu uzrokovati infekcije koje zahtijevaju dodatno liječenje.
  2. Upala pluća (pneumonija): Iako je rijedak, virus varicella-zoster može uzrokovati upalu pluća, posebno kod odraslih osoba, pušača ili osoba s oslabljenim imunološkim sustavom. Pneumonija može biti ozbiljna i zahtijeva medicinsku intervenciju.
  3. Upala mozga (encefalitis): Još jedna rijetka komplikacija varicella je upala mozga. To može uzrokovati ozbiljne neurološke simptome i zahtijeva hitnu medicinsku pažnju.
  4. Infekcije očiju: Virus varicella-zoster može uzrokovati infekcije očiju, uključujući konjuktivitis. Ovo može rezultirati crvenilom, suzenjem i nelagodom u očima.
  5. Komplikacije kod trudnica: Trudnice koje su izložene virusu varicella-zoster, posebno u ranoj trudnoći, mogu prenijeti infekciju na nerođeno dijete. To može uzrokovati ozbiljne probleme, uključujući oštećenje vida, mentalne retardacije ili čak smrt fetusa.
  6. Osip u ustima i genitalnom području: Osip može zahvatiti i usnu šupljinu, grlo te genitalno područje, uzrokujući dodatne nelagode i otežavajući unos hrane.
  7. Postherpetička neuralgija: Kod nekih osoba, osobito starijih, nakon što se simptomi varicelle povuku, može se razviti postherpetička neuralgija. To je stanje koje uzrokuje dugotrajnu bol u području gdje su se pojavili osipi.
  8. Infekcija zglobova: Ponekad se mogu pojaviti bolovi u zglobovima, posebno kod adolescenata i odraslih.

Važno je napomenuti da su komplikacije kod vodenih kozica relativno rijetke, a većina slučajeva prolazi bez ozbiljnih problema. Cijepljenje protiv varicelle pokazalo se učinkovitim u smanjenju težih oblika bolesti i komplikacija. Ako dođe do komplikacija, važno je potražiti medicinsku pomoć kako bi se pravovremeno dijagnosticirale i liječile.

Cjepivo je pokazalo visoku učinkovitost u sprječavanju težih oblika vodenih kozica i smanjenju broja slučajeva. Osobe koje su primile cjepivo imaju manju vjerojatnost razvoja bolesti, a ako se ipak zaraze, simptomi su obično blaži.

Za liječenje vodenih kozica, preporučuje se simptomatska terapija koja uključuje smanjenje svrbeža osipa i kontrolu temperature. Antivirusni lijekovi mogu se propisati u slučajevima s većim rizikom od komplikacija, posebice kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA.