Zašto nema sankcija za pljačke u privatizaciji?

Autor: Pero Kovačević 9/3/2012 10:49

Ovu kolumnu ću posvetiti, možda već zaboravljenoj temi, razmjerima pljačke i grabeži u priči zvanoj pretvorba i privatizacija na hrvatski način. Naime, nema uspostave učinkovitog pravnog sustava i moderne pravne države bez sankcioniranja nezakonitosti počinjenih u pretvorbi i privatizaciji.

Koji su rezultati pretvorbe i privatizacije društvenih poduzeća ?

Utvrđena procjena vrijednost društvenih poduzeća koje je država pretvorilo iz društvenog vlasništva u državno vlasništvo pa privatizirala 1992. godine (bez velikih javnih poduzeća- INE, HT,HEP ,Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda) iznosila je preko 20 milijardi dolara. Hrvatska je preko HFP u ”prodaji” zaradila samo 1,3 milijarde eura. Ovaj prvi podatak zorno ukazuje na razmjere pljačke i grabeži u priči zvanoj pretvorba i privatizacija na hrvatski način.

Državna revizija je obavila reviziju pretvorbe i privatizacije, a rezultati utvrđeni revizijom 1556 poduzeća su više nego poražavajući. U svom završnom izvješću revizija konstatira da je od 1556 poduzeća samo njih 75 zakonito privatizirano, a 1481 poduzeće ili 95,17 posto je nezakonito privatizirano. Pravna država se oglušila na utvrđene rezultate revizije pretvorbe i privatizacije iz 2004. godine. Revizija pretvorbe i privatizacije banaka nije nikad obavljena.

Hrvatska je u saniranje banaka utrošila preko 86 milijardi kuna,a „prodajom“ banaka je zaradila nešto manje od milijardu eura. HNB i sve vlade do danas nikad nisu dopustile obavljanje revizije pretvorbe i privatizacije banaka.

Što treba učiniti?

Tri puta sam Hrvatskom saboru predlagao donošenje Zakona o sankcioniranju nezakonitosti počinjenih u pretvorbi i privatizaciji. HDZ-ove vlade su svaki put odbile donošenje zakona uz obrazloženje da postojeći propisi to omogućavaju.

Sankcioniranje pljačke i grabeži u priči zvanoj pretvorba i privatizacija na hrvatski način provelo bi se na slijedeći način – osnovati Agenciju za povrat otete imovine.

Agencija za oduzimanje otete imovine osnivanje bi u svim slučajevima eklatantnog kršenja zakona oglasila ništavnom tako obavljenu pretvorbu i privatizaciju;

U ostalim slučajevima počinjenih nezakonitosti u privatizacije bi po se načelu ovjere vlasništva , a na temelju ugovora o privatizaciji – kupoprodaji utvrdilo koji iznos je kupac platio, a koji je trebao platiti te mu priznala vlasništvo samo u plaćenom djelu i naložila da neplaćeni iznos plati u roku u roku 6 mjeseci;

U slučaju oglašavanja privatizacije ništavnom ili neplaćanja duga utvrđenog u postupku ovjere vlasništva, imovina prelazi u državno vlasništvo,

Agencija za oduzimanje otete imovine po istom modelu bi zajedno s državnom revizijom obavila i reviziju pretvorbe i privatizacije banaka i postupila po zakonu u svim slučajevima utvrđene nezakonitosti u pretvorbi i privatizaciji bilo koje banke.

Zatražimo od Vlade i Hrvatskog sabora konačno donošenje Zakona o sankcioniranju nezakonitosti počinjenih u pretvorbi i privatizaciji.

Oni koji ne žele nešto učiniti uvijek, uvijek nađu izgovor da to ne učine.

 

Prijašnji članakPurgeri nakon mora kao Sulejman nakon bitke
Slijedeći članakIzbacili ih iz Tržnog centra pa su blokirali cestu