Uz naš mentalitet brzo bi došlo do pucnjave u tramvajima

Autori: Leonarda Lujić, FOTO: Jabuka TV 11/23/2015 16:30

Dati oružje u ruke kontrolorima ZET-a, preagresivna je mjera, složni su građani. Podsjetimo, natpisi u medijima citiraju izjavu predsjednika Sindikata vozača i prometnih radnika Ante Jelića kako kontrolori zagrebačkog javnog prijevoza zbog čestih napada građana osjećaju nesigurnost i traže da ih prate zaštitari ili da sami nose oružje. 

– Ne znam da li bi to oružje bilo upotrebljeno, to ovisi o onome koji nosi oružje, ali oružje ipak stvara dojam zastrašivanja, mislim da bi na taj način ipak mogli olakšati situaciju onima koji su konstantno napadani – izjavio je jedan stariji sugrađanin. 

– Smatram da to nije dobra ideja, jer poznavajući naš mentalitet mislim da bi brzo u tramvajima došlo do pucnjave što nikome nije u cilju – protiv oružja je jedan student. 

– Mogu razumjeti zašto bi tražili oružje, ali mi se čini preagresivna mjera, jer bi mogli na grobljima gledati – poginuo, nije imao pokaz – složio se drugi mladić. 

Ovakva ideja apsurdna je i zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću. 

– Nije dotuda došlo. Ja sam mislio da se nešto dogodilo, ne treba oružje, trebaju raditi svoj posao sukladno propisima grada. Oni su posebno educirani i ne može biti svatko kontrolor. Poseban odabir jamči i postupanje sa statusima i odlukama koje smo donijeli – izjavio je zagrebački gradonačelnik. 

Zagrebački gradonačelnik tvrdi kako je u Zagrebu većini stanovnika subvencioniran prijevoz stoga je mala mogućnost za incidente. Također, tvrdi da je Zagreb u odnosu na ostale metropole u Europi na donjoj ljestvici napada na kontrolore, no da će svakako s direktoricom ZET-a, Ljubom Žgelom, vidjeti što se još može učiniti za zaštitu kontrolora i vozača. I sam predsjednik Sindikata tvrdi kako je njegova izjava izvučena iz konteksta te da u mirnom društvu kakvo je Hrvatska nitko lud ovakvo što ne bi predložio. 

– Stav je da se povećaju ovlasti vozačima i kontrolorima karata tako da oni mogu zatražiti osobnu iskaznicu putnica i da ga mogu zadržati do dolaska policije. Kad sam ja spomenuo da je to položeni test zaštitara netko je to izvukao iz konteksta jer zaštitari imaju i druge ovlasti – objasnio je svoju izjavu Anto Jelić. 

O agresivnosti i ponašanju nekih pojedinaca nije ni potrebno govoriti, no demokracija i civilizirano društvo pružaju mnogo načina za zaštitu obavljanja bilo koje djelatnosti, bez upotrebe ikakvog oružja.

 

Prijašnji članakAko se Most ne uruši, Bandić bi mogao završiti kao Mamić
Slijedeći članakIzložba fotografija prikazuje budućnost biciklizma u gradu