Otvoreni novi dječji vrtići u Odranskom Obrežu i Sesvetskoj Selnici

Gradska uprava otvorila je novi dječji vrtić u Odranskom Obrežu u Brezovici. Ovaj vrtić djelovat će kao područni objekt Dječjeg vrtića Botinec , kapaciteta oko 50 djece u tri odgojne skupine.

“Dječji vrtić Botinec ima jako velike uspjehe u svom radu. Razvojni centar je za demokratsko učenje i građanski odgoj djece s pravom na sudjelovanje. Imamo puno mentora, savjetnika, to su položena zvanja. Radimo niz projekata i na to sam izuzetno ponosna, kao i na cijeli stručni tim, i na sve zaposlenike vrtića Botinec”, poručila je Marijana Pernar, ravnateljica DV Botinec.

Nakon vrtića u Kašini, otvorenog u svibnju te vrtića u Sesvetama otvorenog u studenom, ovo je treći dječji vrtić koji Grad Zagreb otvara ove godine, a danas je otvoren i četvrti vrtić u Sesvetskoj Selnici.

“Osim četiri vrtića do kraja ove godine koje smo obećali otvoriti, četiri potpuno nova vrtića, do kraja sljedeće godine otvorit ćemo još 10, znači ukupno 14 novih vrtića. To je bez presedana u povijesti grada Zagreba. Ja se sjećam još kao zastupnik u prošlom sazivu Gradske skupštine kada je za dječje vrtiće, što se tiče gradnje, bilo godišnje u cijelom Zagrebu oko milijun i pol eura, tri godine zaredom. Do 2026. godine bit će dvostruko više. Pokrećemo projekte za izgradnju 28 dječjih vrtića, koji će koštati oko 100 milijuna eura. Znači 1,5 milijuna eura puta 3-4 milijuna eura u tri godine, a sada 100 milijuna eura za izgradnju novih dječjih vrtića”, rekao je gradonačelnik Tomašević.

Prethodna gradska vlast je 2014. godine obećavala da će izgraditi vrtić u Odranskom Obrežu u 2015. godini.

“Od tad je prošlo osam godina i ono što smo obećali da ćemo ovdje napraviti smo i napravili i ja sam na to jako ponosan. Ovo će biti dječji vrtić koji će imati dvije jasličke grupe i jednu vrtićku jer je to prioritet s obzirom na situaciju s nedostatkom kapaciteta u dječjim vrtićima u Zagrebu i jaslički kapacitet su puno traženiji i više su u deficitu u odnosu na vrtićke skupine. Danas ovdje nema djece, s obzirom na to da smo pri kraju godine. Međutim, upisi su u tijeku i početkom sljedeće kalendarske godine odmah će početi s radom ovaj dječji vrtić. Objekt je oko 900 m2. Radovi s PDV-om koštali su 2,3 milijuna eura”, objasnio je gradonačelnik.

Gotovo svi vrtići koje Grad Zagreb završava financirani su iz gradskog proračuna, a tek kreće izgradnja onih vrtića koji će biti dijelom financirani iz EU fondova. Da se čekalo sufinanciranje iz EU fondova za ovaj ili druge vrtiće koji su gotovi ii pri završetku izgradnje, radovi bi tek sada počeli. Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet osvrnuo se na arhitektonskoj kvaliteti dječjeg vrtića.

“Ova zgrada je svojim dizajnom i formatom, dakle svojim oblikom, jako dobro uklopljena u okoliš. Ona se mimikrirala u ovaj ambijent i oponaša svojim oblikom obiteljske kuće oko sebe. Jednom kada uđemo, ovaj prostor je prilagođen djetetu. Svojim dizajnom i formatom približava prostor vrtića djetetu i čini ga maksimalno ugodnim i udobnim. To je jako bitno jer edukativni program mora biti ostvaren u adekvatnom prostoru. Na katu imamo prostor koji koristi ne samo vrtić, već i lokalna zajednica tako da se tu onda događa benefit za cijeli Odranski Obrež. Vjerujem da će brojna djeca ovdje imati lijepo djetinjstvo i na najbolji mogući način zaploviti u svoj život”, istaknuo je Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba.

Uz izgradnju i dogradnju vrtića, u proteklom razdoblju znatna sredstva uložila su se i u poboljšanje uvjeta rada u vrtićima u Zagrebu, što uključuje od povećanja plaća i drugih materijalnih prava, preko zapošljavanja odgojitelja na neodređeno, umjesto na određeno, do ekipiranja jasličkih skupina pomoćnim njegovateljima.