Održavanje prolaza kroz Importanne košta 12,6 mil.

Autor: 9/29/2010 8:56

Gradska uprava potpisala je ugovor prema kojemu će ove godine za održavanje prolaza kroz Importanne centar izdvojiti malo manje od 3,8 milijuna kuna. Naime, Grad kao suvlasnik tog prostora pokriva 30,3 posto ukupnog iznosa održavanja.

-.-Ante Perković-.-Na održavanje Maksimirskog stadiona godišnje se troši malo manje od 10 milijuna kunaJednostavnim izračunom dolazimo do brojke od 12,6 milijuna kuna, koliko godišnje košta održavanje tog prolaza. Ta brojka nadmašuje i troškove održavanja Maksimirskog stadiona na kojeg se godišnje troši nešto manje od 10 milijuna kuna.

Kroz Importanne dnevno prođe 300.000 ljudi

Naravno, Importanne centar je puno reprezentativniji prostor i kroz njega prema gradskim podcima dnevno prolazi 300.000 ljudi. No s druge strane, riječ o puno manjem prostoru od stadiona kojeg je jednostavnije održavati.

Zanimljivo je kako su u Gradskoj upravi odgovorili na upit na što se konkretno taj novac troši. Sam dopis počinje podužim uvodom koji ima za ulogu objasniti važnost tog prolaza. Troškovi su podijeljeni u deset kategorija. U odgovoru se navodi koliko je novca ukupno izdvojeno za svaku kategoriju te njen općeniti opis. Ne navode se precizni iznosi po svakoj stavci, koji bi se lako mogli provjeriti.

Tako je prva kategorija električna energija, koja se troši za rasvjetu i pokretanje fontane na Starčevićevom trgu. Godišnji račun iznosi 196.800 kuna i Grad ga plaća u cijelosti.

Druga kategorija je električna energija koja se troši za pokretne stube, grijače, invalidsko dizalo, kanalizacijske crpke i zračne zavjese. Grad za ovu stavku izdvaja 246.000 kuna što je 11,9 posto ukupnog iznosa.

Za potrebe prolaza kroz Importanne se godišnje troši 893.000 kuna na vodoopskrbu i odvodnju

Treća kategorija je toplinska energija, koja Grad godišnje košta 146.000 kuna, a to je 30,77 posto ukupnog iznosa grijanja.  

Četvrta kategorija je vodovod i odvodnja. Voda se prema službenom dopisu troši za pranje podova, a na Grad otpada 30,3 posto tog troška, što je 270.600 kuna. Iz ovih podataka se može zaključiti da je ukupni godišnji trošak za vodovod i odvodnju 893.000 kuna. Prema cjeniku Holdingove podružnice ViO kubik vode s naknadom za zaštitu vode za gospodarske subjekte košta 28,67. Jednostavnom računicom dolazimo do nevjerojatnog podatka da se za čišćenje tog prolaza godišnje potroši 47.783 kubika vode ili 130 kubika dnevno.

Peta kategorija je održavanje za što Grad izdvaja 922.500 kuna ili 30,3 posto ukupnog iznosa. Ukupni iznos je malo veći od tri milijuna kuna. No zanimljivo je vidjeti što se to točno održava. Naime, kako bi opravdali ovaj ogroman iznos u odgovoru je pobrojano sve što se nabrojati može. Tako je navedeno da glavni hol osvjetljava 97 komada raznih lampi, također tu su sprinkleri, hidrantski sustav, pokretne stube, dizalo, pumpe za oborinske vode, grijači stepenica, nadzorne kamere, kameni pod, obloge zidova, provjeravanje vatrogasnih aparata, periodični pregledi…

-.-Stjepan Marković-.-Prolaz kroz Importanne za čije održavanje grad godišnje izdvaja malo manje od 3,8 milijuna kunaIz odgovora Gradske uprave ispada da se svako malo nešto kvari te da majstori imaju pune ruke posla kada se za ovu stavku u prosjeku mjesečno troši 250.000 kuna.

Grad plaća 596.550 kuna za upravljanje objektom

Šesta kategorija je čišćenje i odvoz smeća za što Grad daje 701.100 kuna ili 30,3 posto ukupnog iznosa. Ovdje se ističe kako se prolaz čisti 24 sata dnevno te je usput navedeno da se čisti sve što se čisti može, od podova, zidova, stepenica, žardinjera…

Kako se navodi u dopisu, čišćenje može biti suho, mokro i kemijsko. Kada bi zbrojili ovu i četvrtu kategoriju jer se obje povezane s čišćenjem, ispalo bi da se za njega godišnje troši 5,2 milijuna kuna ili 14.400 kuna dnevno.

Sedma kategorija je zaštitarska služba i video nadzor, za što Grad izdvaja 651.900 kuna ili 30,3 posto. Možemo zaključiti da je prolaz kroz Importanne jedno od najsigurnijih mjesta u državi jer se na njega godišnje troši 2,2 milijuna kuna što je 5894 kune dnevno ili 245 kuna po satu.

Osma kategorija je upravljanje objektom koji Grad košta 596.550 kuna što je 30,3 posto. Ukupni iznos je nešto manji od dva milijuna kuna, a prema odgovoru koji smo dobili iz Gradske uprave zaposleno je tri vatrogasca, dvije osobe u administraciji te direktor. U prosjeku na svaku od tih osoba se mjesečno potroši 27.000 kuna.

Deveta kategorija je polica osiguranja u čemu Grad sudjeluje sa 30,3 posto i plaća 31.980 kuna, a deseta kategorija su ostali troškovi za što je pripremljeno 27.060 kuna.