Autor: Sanjin Španović 9/19/2011 3:54
Prijedlog predsjednika gradskog HDZ-a Gordana Jandrokovića vladajućoj većini u Skupštini i gradonačelniku Milanu Bandiću da se na dan parlamentarnih izbora, 4. prosinca održe i prijevremeni izbori za Skupštinu i gradonačelnika podržava 44,6 posto građana. Protiv ove ideje je 36,19 posto, dok je 19,77 posto neodlučnih, pokazuje istraživanje agencije Vectura provedenom ovog vikenda CATI metodom na reprezentativnom uzorku od 1000 ispitanika za portal Zagrebancija.com.
Referendum nemoguće provesti osim na dan parlamentarnih izbora?
Kako je ipak za izvanredne izbore potrebna i ostavka gradonačelnika Milana Bandića, akt koji je potpuno nemoguć, ispitali smo i raspoloženje građana o mogućnosti da se na dan parlamentarni izbora provede samo referendum za opoziv gradonačelnika Bandića. Rezultati su približnosti isti. Za refendum, paralelno sa parlamentarnim izborima je 42,62 posto građana, a protiv 35,25 posto. Neodlučnih je 22,13 posto.
O ovoj ideji, neslužbeno se priča, razmišlja nekoliko političkih opcija, pogotovo jer je taj dan, obzirom na važnost parlmanetarnih izbora, jedino moguće da se odazove više od 50 posto glasača, dakle da referendum bude važeći po aktualnom zakonu.
Osim tog dana, refendum je za druge dane ipak tek teorija jer je polovicu glasača u Zagrebu i dalje teško izvući na birališta što se tog pitanja tiče. Naime, da je ove nedjelje bio referendum na njega bi sigurno izašlo 34,1 posto, dok je njih 22,06 posto odgovorilo da bi vrlo vjerovatno ili možda pristupilo glasanju na referendumu. Onih koji su odlučni da ne bi izašli jest 31,6 posto, dok je njih 12,24 posto odgovorilo da ne zna.
Bandića bi smjenilo 67,99 posto glasača…
Od onih koji bi definitivno izašli na refendum i onih koji bi vrlo vjerovatno ili možda izašli, njih 67,99 posto glasalo bi za smjenu Milana Bandića, dok bi njih 22,54 posto zaokružilo da Bandić ostane na čelu Zagreba. Neodlučnih, a sigurnih ili vjerovatnih sudionika referneduma je 9,47 posto.
I dok su svi ovi navedeni rezultati vrlo slični onima u prijašnjim istraživanjima, ne samo portala Zagrebancija.com, već i Jutarnjeg lista i NoveTV, novost je promjena odnosa snaga potencijalnih kandidata na izborima za gradonačelnika.
.. ali opet bi pobjedio u prvom krugu sa 20,93 posto
Da su u nedjelju izbori za gradonačelnika Zagreba, prema odgovorima ispitanika, Milan Bandić bi ušao u drugi krug kao pobjednik sa 20,93 posto glasova. Time je Bandić ponovno, nakon dvije godine ponovno vodeći političar u Zagrebu.
No, njegova prednost nije velika pred, nakon Bandićevog razlaza sa SDP-om, prvog političara u Zagrebu, Josipa Kregara. Kregara je kao svog favorita izabralo 20,77 posto ispitanika, što je tek 0,1 posto manje od Bandića. Podsjetimo, u prijašnjim istraživanjima Kregar je pred Bandićem imao od tri do osam posto prednosti.
Očito su neki birači Kregaru zamjerili pakt sa SDP-om i priklanjenje njima na parlamentarnim izborima na kojima će sudjelovati na njihovoj listi u prvoj izbornoj jedinici. S druge strane Bandić se od gubitka izbora za predsjednika kloni većih afera i polako se oporavlja. Uz to ne treba niti zaboraviti više od polovice roditelja djece u vrtiću koja je počela dobivati njegove akontacijske uplatnice za vrtić sa manjim ciframa ili one predizborne sa cifrom od 0 kuna.
Treći po istraživanju je Davor Bernardić, predsjednik gradskog SDP-a koji dobiva 14,55 posto. Bernardić očito mora krenuti u obilaske među građane i puk. Do sada je ovaj mladi političar većinom marljivo, svake večeri, obilazio tek stranačka događanja i akcije diljem grada senzibilizirajući svoje stranačke kolege koje su ga i izabrale da vodi SDP Zagreb.
Potpredsjednica Skupštine Tatjana Holjevac najbolji je izbor za 6,45 posto građana, dok Velimira Sriću iz HSLS-a želi 6,16 posto birača. Gordan Jandroković, šef gradskog HDZ-a bilježi popularnost od 5,93 posto birača, a Dragan Kovačević iz HNS-a svojih standardnih 5,18 posto.
Nešto više od 13 posto građana ne zna koga bi zaokružili kao svoj izbor za gradonačelnika, dok nikog od navedenih već nekog drugog kandidata bi biralo 6,91 posto birača.
Odnosi u Skupštini ostaju manje više isti, Bandićeva lista bi bila jedina novost u sazivu
U slučaju pak prijevremenih izbora za Skupštinu vlast bi ponovno formirao SDP koji bilježi popularnost od 39,18 posto birača. Njihovi koalicijski partneri u državi, no ne i u Zagrebu, (razlog tome je krajnje moralno upitan i povezan sa foteljama u Skupštinskim odborima op. a.), HNS bi dobio 7,61 posto potpore.
Nezavisna lista Josipa Kregara (ukoliko je ona nakon deala sa SDP-om uopće moguća op. a.) osvaja 9,73 posto glasova. Za HDZ bi glasalo 12,04 posto građana, a za NL Milana Bandića 9,13 građana. Treća nezavisna lista, ona Tatjane Holjevac osvaja 6,41 posto.
Navedene stranke i liste jedine su koje prelaze izborni prag. Ispod njega bi bio i HSS sa 1,43 posto, HSLS sa 3,28 posto, te HSP sa 3,59 posto. Za nekog drugog bi glasalo 4,1 posto građana, a 3,5 posto je neodlučno.