Zagreb dobio Muzej novca Hrvatske narodne banke

Za uzore su uzeti Muzej novca Deutsche Bundesbank, Muzej štednje u Torinu, Švicarski muzej financija te Mađarski muzej novca/Centar za posjetitelje.

FOTO: Zagrebancija.com

Nedavno je na Europskom trgu otvoren Muzej novca Hrvatske narodne banke – Moneterra. Ne radi se o klasičnom muzeju, već o informacijsko-edukacijskom centru. Isti ima za cilj na jednostavan, ali suvremen način informirati građane o novcu, bankarstvu i osobnim financijama.

FOTO: Zagrebancija.com

Na projektu vrijednom oko 3,7 milijuna eura radilo je više od stotinu ljudi, a trenutačno je u “Moneterri”, čija je direktorica Ines Merkl, zaposleno pet djelatnika, među kojima su kustosi i muzejski pedagozi.

– Vidjeli smo, recimo, kako emocije upravljaju našim financijskim odlukama. Ovo je zapravo pravo mjesto da dođemo i razmislimo o tome i onda kad donosimo vlastite odluke da osvijestimo da nešto drugo utječe na nas – kaže ravnateljica Merkl.

Na ovom projektu radili su stručnjaci iz HNB-a kao i preko dvjesto suradnika iz različitih struka. Muzej je podijeljen u 3 zone, a posjetioci u svakoj mogu kroz razne interaktivne sadržaje saznati svakakve informacije o novcu. Poanta je na zanimljiv način približiti građanima koncepte vezane uz novac koji se ponekad čine kompliciranijima nego što jesu.

– Novac postoji u svim povijesnim razdobljima i neovisno o društvenim, gospodarskim i političkim okolnostima i jednako funkcionira u različitim materijalnim pojavnim oblicima, ali i bez ikakvoga pojavnog oblika, kao digitalni zapis. Novac se zasniva na povjerenju svih nas u zajedničku ideju i, kad ono postoji, novac omogućuje razvoj zajednica i porast njihova blagostanja. Moneterra nije muzej u standardnom značenju te riječi, već mjesto ponajprije namijenjeno jednostavnom, suvremenom i poticajnom informiranju i podučavanju o povijesti novca, bankarstvu te glavnim zadaćama središnjih banaka. U oblikovanju Moneterre nastojali smo ove teme sagledati iz kuta građanina i dati mu upravo ona objašnjenja koja su mu važna i korisna – rekao je u svom svečanom govoru guverner HNB-a Boris Vujčić.

FOTO: Zagrebancija.com

Iako je muzej tek otvoren, već su u tijeku radovi na drugom dijelu muzeja. On će biti posvećen budućnosti novca i financija. Otvaranje se očekuje tijekom jeseni.

– Vjerujemo da će posjetitelji bolje moći prihvatiti informacije koje prenosimo izložbom – bez obzira na to je li riječ o osobnim financijama odnosno o tome kako ulažemo ili trošimo, ili o funkcioniranju banaka, odnosno zadacima i načinu djelovanja središnjih banaka  ̶  ako im se protumači zašto je svijet financija za njih relevantan te koje im prednosti i koristi nudi. Moneterra, zemlja novca, ime je dobila spajanjem dviju riječi od kojih moneta predstavlja novac, a terra zemlju. Tako je nastala Moneterra  ̶  Muzej novca Hrvatske narodne banke, sa željom da bude edukacijski centar za sve građane i građanke i za sve generacije – poručila je zamjenica guvernera Sandra Švaljek, dodajući kako će ulaz za posjetitelje Moneterre biti besplatan.

FOTO: Zagrebancija.com

Uprava muzeja zadovoljna je interesom javnosti. Tvrde kako ih posjećuju ljudi kako različitih dobi, tako i nacionalnosti. Otvaranjem Moneterre, odnosno Zemlje novca, Hrvatska narodna banka pridružila se brojnim središnjim bankama koje u svom sastavu imaju ovakve muzeje.

FOTO: Zagrebancija.com

Troškovi za cjelokupan predmet nabave uspostave informacijsko-edukacijskog centra iznose 3.704.172,00 eura bez PDV-a. U te troškove uključena je i usluga redovnog održavanja Moneterre u trajanju od tri godine od preuzimanja i produženi jamstveni rok u trajanju od dvije godine po proteku usluga redovnog održavanja.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA