Velika web platforma sa fotografijama kvarta

Autor:: Tanja Molvarec 7/20/2011 11:50

Stručna suradnica Saša Martinović Kunović iz Centra za kulturu Trešnjevka boravila je od 22. lipnja do 3. srpnja ove godine u Brusselu u Belgiji u sklopu razmjene između europskih kulturnih centara. Riječ je o projektu ‘Most između Europskih kulturnih centara’. Ugostio ju je Centar za kulturu De Zeyp, jedan od 19 flamanskih centara u Brusselu, smješten u četvrti Ganshoren.

-.-Cekate-.-Za vrijeme svog boravka posjetila je VVC – krovnu organizaciju koja umrežava flamanske centre za kulturu, Centar za kulturu De Zeyp, Centar za kulturu De Markten u centru Brussela, Centar za kulturu Kriekelaar – Schaarbeek (Kriekelaar znači isto što i Trešnjevka), Plato centar u Elisabethparku i Kunst in huis organisation.

Osam zemalja sudjelovalo u stvaranju web platforme

U navedenim centrima upoznala se s načinom organizacije posla, te i sama sudjelovala u nekim programima. U De Markten centru posjetila je izložbu amaterskih fotografija Brussela ‘Stadsbiographie’, te trenutno s njima pregovara o izlaganju u galeriji Modulor Cekate-a tijekom 2012. godine, kao dio BECC razmjene programa.

Svojim domaćinima je pomagala tijekom realizacije Festivala Plazey – velikog obiteljskog festivala u Elisabethparku (kraj bazilike Koekelberg). Festival se održao 25. lipnja, te 3. i 4. srpnja, a organizirali su ga centri DeZeyp, Plato i Essegem.

Tijekom svog boravka posjetila je i International heuritage meeting koji se realizirao u DeZeyp centru od 30. lipnja do 3. srpnja. Projekt financira Grundtwig fondacija, a radi se o stvaranju zajedničke web platforme svih zemalja sudionica, na koju se stavljaju stari dokumenti, fotografije, video-zapisi, sjećanja starih stanovnika pojedinog kvarta odnosno oblasti. Sudjelovali su Portugal, Poljska, Češka, Mađarska, Belgija, Velika Britanija (Wales), Italija i Cipar.

-.-Cekate-.-Ono što se može reći o djelatnostima njihovih Centara za kulturu je da imaju dosta sličnosti s našima pogotovo vezano za program koji provode, no imaju i naglašeniju komponentu socijalne brige o polaznicima odnosno lokalnim stanovnicima, objasnili su iz Cekate-a. Bruxselles je zaista multikulturalan u svakom pogledu, pa je bitan dio djelatnosti težnja da se stanovnici što bolje adaptiraju životu u gradu.

Michael Szuskiewicza iz Kulturnog centra Doroszkarnia iz Warszave bio je pak u Zagrebu u okviru iste razmjene.

Michael je bio gost Centra za kulturu Trešnjevka u periodu od 14. do 19. lipnja ove godine. Za to je vrijeme imao priliku vidjeti kako rade CeKaTe i Centar za kulturu Peščenica. Od CeKaTe programa bio je prisutan na otvorenju izložbe Likovnog studija Trešnjevka, glazbeno-plesnom programu u novouređenom atriju za zadnji dan škole, predstavljen mu je projekt Muzej kvarta nastao u suradnji s Udrugom Kontraakcija, a bio je prisutan i na koncertu Zadnja stanica Prečko na kojem je CeKaTe sudjelovao kao suorganizator.

Također, posjetio je zbirku Lauba, MSU, Muzej kvarta Zapruđe, te još neke izložbe i objekte po Zagrebu.