Učenici imaju mogućnost školovanja u EU

Autor: Matea Brčić, FOTO: Matea Brčić 11/12/2015 15:31

Ulaskom u Europsku uniju hrvatskim osnovnoškolcima i srednjoškolcima otvorile su se velike mogućnosti školovanja izvan svoje države. Kroz program Erasmus + učenici stječu određene kompetencije, poput znanja, vještina, stavova i želja koje vode prema učinkovitoj i cjelovitoj ljudskoj aktivnosti u određenom području.

– Ovaj program omogućuje da kroz mobilnost, suradnju i međunarodne projekte podignemo kvalitetu našeg odgojno – obrazovnog sustava. Program nudi i formate suradnje poput mobilnosti učenika i odgajatelja te stručnih praksi  za studente u svim razdobljima studiranja – kazala je Ivana Puljiz, pomoćnica ravnatelja Agencije za mobilnost i programe Europske unije.

Osim učenika, svoje poslovne ambicije i znanje mogu proširivati i nastavnici određenim programima mobilnosti. Kroz programe razmjene obuhvaćen je europski okvir koji uključuje osam ključnih kompetencija bitnih za osobno ispunjenje i razvoj, aktivno građanstvo, društvenu uključenost i punu zaposlenost.

– Od 2009. godine kada smo počeli sudjelovati obuhvatili smo preko 15 tisuća sudionika naših programa, dok je broj ljudi koji su općenito sudjelovali u projektima znatno veći. Ako to pretočimo u brojke, u sustav smo uložili preko 45 milijuna eura, a u cijelom razdoblju od 2014. do 2020. očekujemo sredstva preko milijardu kuna – napominje Puljiz.

Istina je kako su škole iz urbanih sredina bolje upoznate s mogućnostima Erasmus programa, no nije slučaj. Već nekoliko godina osnovna škola iz Ludina uspješno spaja teoriju i praksu uz pomoć europskih programa.

– U E-twinningu smo proveli dvadesetak projekata koji su zaista obogatili našu nastavu i omogućili učenicima i učiteljima da bolje nauče strani jezik. Isto tako, upoznaju mogućnosti drugih stranih zemalja unutar Europe – rekla je ravnateljica Osnovne škole Ludina Sonja Pribošen Pongračić.

Ovakvim projektima i mogućnostima stvara se još lijepih priča zahvaljujući kojima hrvatski učenici i prosvjetni radnici proširuju svoje znanje i vještine i tako, polako, ali sigurno Hrvatskoj osiguravaju bolju prepoznatljivost među zemljama Europske unije.