U Zagrebu živi 11,9 posto osoba s invaliditetom

Autor: Valentina Jarnjak 9/19/2012 16:12

Gradska skupština održala je tematsku sjednicu za osobe s invaliditetom i to u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog. Sjednici su, uz predsjednika Skupštine i potpredsjednika te gradskih zastupnika, prisustvovali i predstavnici više od trideset udruga koje se bave problematikom i kvalitetom života osoba s invaliditetom.

Gradonačelnik Milan Bandić također je prisustvovao sjednici, a u svom je izlaganju upozorio na temeljne stvari koje čovjek mora posjedovati kako bi uopće mogao krenuti u rješavanje problematike osoba s invaliditetom.

– Tolerancija, solidarnost i razumijevanje tri su stvari koje moramo imati kao preduvjet kako bi pričali o rješavanju svih problema koji muče osobe s invaliditetom, a time i članove njihovih obitelji – rekao je Bandić i dodao kako ova sjednica nije sazvana da bi se njemu kao gradonačelniku nizali hvalospjevi, ali da Grad Zagreb mora biti ponosan na sve učinjeno.

Davor Bernardić je, raspravljajući o pristupačnosti i mobilnosti Grada Zagreba za osobe s invaliditetom, naglasio kako je jedan dio Gradske uprave zaista puno učinio za ovu socijalnu skupinu građana, ali mjesta za napredak uvijek ima, a u Zagrebu je to mjesto ogromno.

– Grad Zagreb mora biti primjer ostalima, mi moramo osigurati izvrsne uvjete za život, mobilnost te uvjete za rad svim građanima našega grada, a naročito osobama s invaliditetom, jer Zagreb kao političko – gospodarsko središte ne može dopustiti da jedna skupina građana bude marginalizirana – rekao je Bernardić.

Raspravi su se uključili i gradski zastupnici, a Morana Paliković Gruden je u ime Kluba HNS-a spomenula činjenicu da se nalaze u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog.

– Žao mi je što Stara gradska vijećnica nije pristupačna osobama s invaliditetom. Točno je da postoji rampa za invalide, ali moram iskreno reći da me sram što se tematska sjednica za osobe s invaliditetom nije održala tamo gdje se održavaju sve sjednice Gradske skupštine, već je tražena nova lokacija – zaključila je Paliković Gruden.

Predstavnici udruga osoba s invaliditetom iznijeli su probleme s kojima se oni svaki dan suočavaju, a neki od najvećih su naravno mobilnost, stambeno pitanje i pružanje prilike za sudjelovanje na tržištu rada.

Gradska skupštine je zato, na temelju rasprave ali i prijedloga skupštinskih Odbora donijela zaključke kojima se obvezuje gradonačelnik da, između ostalog, u roku od šest mjeseci izradi kartu Grada s ucrtanim svim preprekama i barijerama za osobe s invaliditetom, a da u roku od 30 dana dostavi popis svih građevinskih objekata, javnih površina i prometnih površina kojima upravlja Grad Zagreb na kojima je potrebno učiniti preinake u svrhu pristupačnosti osobama sa invaliditetom kao i procjenu financijske vrijednosti tih građevinskih radova.

Napomenimo, prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom, u Gradu Zagrebu je 11,9 posto osoba s invaliditetom, ali s obzirom da posljedice pogađaju i članove obitelji, može se slobodno reći da je to problem gotovo jedne četvrtine građana Grada.

 

Prijašnji članakNa Zagrebačkom velesajmu otvorena čak četiri sajma
Slijedeći članakTijekom ove godine 30 posto manje nesreća