Autori: Matea Brčić, FOTO: Matea Brčić 1/9/2016 23:05
Posttraumatski stresni poremećaj sve je češći uzrok obiteljskih tragedija, kao i onoj koja je zadesila zagrebačko naselje Špansko gdje je Željko Košta, vojno lice, krvnički ubio svoju suprugu i četverogodišnju kćer, ozlijedio prabaku i oduzeo si život skokom s četvrtog kata zgrade.
– Osoba je sigurno imala neko traumatsko iskustvo iz čega su proizašle trajne posljedice. U mozgu se nalazi žlijezdu amigdala koja nas spašava jer nam signalizira opasnost po naš život i priprema nas za akciju ili bijeg od određene situacije – govori psihologinja Ivana Sabol.
Ovakvim obiteljskim tragedijama, osim stresa, često kumuju alkohol i droga.
– Posttraumatsko iskustvo uzrokuje nemogućnost izlaska iz kruga u kojem su se našli, teško se nose sa svakodnevnim životom i utjehu traže ili u drogi ili u alkoholu koji smanjuju osjećaj odgovornosti i svjesnosti o učinjenom. To nije nikakvo rješenje – upozorava Sabol.
Mnogi nakon ovog strašnog događaja prozivaju sustav, je li on zakonski dovoljno jak i kako ubuduće spriječiti osobe sklone nasilju, u maltretiranju i nanošenju teških ili smrtnih ozljeda svojim ukućanima.
– Nisam sigurna je li moguće nešto riješiti zakonskim sustavom. Ti ljudi na van izgledaju kao da ih ništa ne muči, ne razgovaraju o tome. Ubojicu iz Španskog nešto je zasigurno izazvalo, možda svađa ili ljubomora, ali s obzirom na to da je već prijavljivan zbog obiteljskog nasilja ukazuje na to da ova tragedija nije nastala iz jednog trenutka – tvrdi psihologinja.
Hrvatsku javnost sve češće potresaju i šokiraju mučni zločini poput ovog u Španskom. Stručna pomoć i razumijevanje, te zakonski dobro posložen sustav nešto su što bi moglo biti presudno onda kada nasilnik prije nego digne ruku na sebe, oduzme život djetetu, supruzi ili ostalim članovima obitelji.