Autor: Sarah Srdar 10/5/2012 13:02
Zbog teške situacije koja vlada u tiskanim medijima, a prisutna je i u radijskom i televizijskom novinarstvu, Sindikat novinara Hrvatske i Hrvatsko novinarsko društvo organizirali su konferenciju za novinare.
– Pomirili smo se sa smanjenjima plaća ali ne možemo prihvatiti ponižavanja i šikaniranja do kojih dolazi. Toliko je teška situacija da država ne može ostati po strani. Padaju naklade i prihodi o oglasa, a zbog toga novinari ostaju bez posla – rekao je Anton Filić, predsjednik Sindikata novinara Hrvatske.Postoji niz mjera koje se mogu poduzeti kako bi se olakšali situacija tiskanim medijima. Kao prvu su istaknuli smanjenje PDV-a na tri posto kao što je učinjeno u Francuskoj koja može poslužiti i kao primjer za drugu mjeru koju je pojasnio Filić.
– Studentima u Francuskoj subvencionira se kupnja novina. Na taj se način zapravo i stvara navika čitanja dnevnih tiskovina – dodao je.
Ugasili su se tjednici Nacional i Forum, a zatim i dnevna novina Vjesnik. Prema podacima za ovu godinu tiraže su pale za deset posto.
– Jedan od velikih problema je i nelikvidnost. Ali najvažnije je istaknuti da je svako kršenje i nepoštivanje socijalnih prava udar na slobodu novinara, a tada novinarstvo postaje loše – kazao je Zdenko Duka, predsjednik HND-a.
Novinarima Foruma nude se sramotni ugovori
Nakon izdanih 47 brojeva i tjednik Forum je otišao u povijest. Novinari, njih 22, ne znaju što ih očekuje u budućnosti ali ne odustaju od borbe za svoja prava.– Kako je na početku rečeno, ponajbolji novinari, intelektualci, počeli su stvarati Forum. No, prvo su nas izolirali od ostatka redakcije Večernjeg lista, a zatim i premjestili na drugu lokaciju da bi na kraju ugasili i tjednik. Dobivam dojam da je sve napravljeno smišljeno kako bi ostali bez posla. Sad se nude sramotni ugovori, a novinari se statusno spuštaju za čak tri ili četiri stepenice – pojasnio je Dražen Ćurić, predsjednik Sindikata Večernjeg lista.
Nakon što su devet mjeseci bez plaće, Vjesnikovci su dočekali stečaj i prijavili se na Zavod za zapošljavanje. Na taj način napokon su ostvarili pravo na naknadu za nezaposlene i krenuli u naplatu barem minimalnih potraživanja sukladno zakonu.
– Radnička potraživanja iznose između osam i devet milijuna kuna. Odmah po početku stečaja suočili smo se s apsurdima, koji po tvrdnjama stečajnog upravitelja Maroja Stjepovića proizlaze iz izmjena Stečajnog zakona. Izračune radničkih potraživanja rade kolege volonteri jer u tvrtkama u kojima knjigovodstvena vrijednost materijalne imovine nije dostatna za pokriće troškova stečaja zapravo ne može angažirati radnike računovodstva – dodala je Marijana Matković, glavna povjerenica Podružnice SNH Vjesnik.
Isto tako, ukoliko Ministarstvo kulture i Vlada ne pronađu model da se arhiva i brend Vjesnika zaštite, mogli bi biti predmet prodaje u stečaju. Međutim stečajni upravitelj ne može osigurati vještaka pa je i upitno kako osigurati vještačenje vrijednosti te nematerijalne imovine.