Skup Sretna djeca potiče dječju kreativnost

Autor: Gorana Banjeglav 10/18/2013 10:57

Stručno-znanstveni skup ”Sretna djeca – dijete u različitosti izazova”, čiji je cilj potaknuti razvoj djeteta putem umjetnosti okupio je brojne odgajatelje na nizu interaktivnih radionica. Svoju podršku skupu dali su Agencija za odgoj i obrazovanje i Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

– Skup Sretna djeca zapravo zadire u područje dječje kreativnosti koje nastojimo objasniti samima sebi, jer sam rad s djecom nije dovoljan. Mi učimo od djece, a djeca od nas i moramo omogućiti prostor kreativnosti kao slobodan prostor protoka ideja i mogućnosti. Djeca sama puna su ideja, no da bi ih osvijestila potreban je medij. Taj medij je crtež, slika i boja, odnosno naprosto prostor – pojasnio je Emil Robert Tanay, profesor na Akademiji likovnih umjetnosti.

Cilj niza održanih radionica jest pružiti djeci različite izazove, koji time postaju izazovi i njihovim odgajateljima.

– Naprosto jedni učimo od drugih, kroz igru, kroz mogućnosti dijeljenja ideja, dok se ne pretvorimo u one koji ih se ne boje i dok se ne pretvorimo u djecu, odnosno prizovemo sadašnjost za djecu u budućnosti, za djecu od sutra. Imamo psihološke radionice u kojima postoje antistres programi, toliko nenametljivo da ljudi kroz pjevanje i slikanje dolaze do oslobađanja. Postoje i radionice koje se bave direktno vraćanjem djece mediju – dodao je Tanay.

Zadatak skupa jest pridonijeti unaprjeđenju sustava predškolskog odgoja i obrazovanja, pri čemu je izobrazba odgojitelja temeljni preduvjet kvalitetnog odgojno obrazovnog rada s djecom rane i predškolske dobi. Velik broj odgajateljica privukla je radionica Likovne tehnike u vrtiću.

– Ova radionica je namijenjena grafici i naše tete će pokušati napraviti dvije vrste grafike, jedna crtačka, crno-bijela, a druga je slikarska grafika. Radimo monotipije, za koje je značajan samo jedan otisak. Djeca na taj način kroz slikarsku igru prepoznaju mogućnosti grafike – ispričao je Matjaž Duh, profesor sa Sveučilišta u Mariboru.

Za ovu radionicu nije potrebno ni puno materijala ni ulaganja, najvažnija je ideja i volja, čega nije manjkalo.

– Ja se nadam da će ovo zaživjeti u vrtićima, vidim da su to ozbiljno shvatile i da će to u ponedjeljak raditi već pola Hrvatske. Šalim se – zaključio je Duh.

 

Prijašnji članakCrtići preplavljeni kosturima, krvlju i alkoholom
Slijedeći članakZAIC: Nismo značajno mijenjali ugovor o koncesiji