Roditelj ste sportaša ili sportašice? Naučite kako se ponašati na terenu

Djeca su vrlo osjetljiva na reakcije svojih roditelja.

FOTO: Pixabay

Mentalni trening kod sportaša predstavlja skup tehnika i strategija koje se primjenjuju kako bi se poboljšala mentalna snaga, koncentracija, motivacija, samopouzdanje i općenito psihičke sposobnosti sportaša. Ovaj oblik treninga igra ključnu ulogu u postizanju vrhunskih sportskih rezultata. Razlike u rezultatima kod sportaša koji redovito prakticiraju mentalni trening mogu biti itekako značajne, iako je važno napomenuti da su individualne razlike između profesionalnih i malih sportaša velike.

FOTO: Zagrebancija.com

Kako bi podigli svijest o važnosti psihološkog blagostanja, mentalnog zdravlja ili drugih tema iz područja psihologije, stručnjaci za Mentalni trening svake godine održavaju besplatna predavanja iz različitih tema.

Tjedan psihologije koji je iza nas, iskoristili su kako bi roditeljima sportaša ukazali na adekvatno ponašanje kod bodrenja njihove djece na sportskom terenu.

FOTO: Zagrebancija.com

– Mi u mentalnom treningu trudimo se svaki tjedan obilježiti tjedan psihologije i uvijek imamo nešto besplatno što odrađujemo. Ove smo se godine odlučili malo više posvetiti roditeljima sportaša jer dosta mladih sportaša dolazi kod nas zbog čega smo održali jedno besplatno predavanje. Tema je bila roditelji pod kontrolom: kako kontrolirati svoje ponašanje, ali i svoja očekivanja na sportskom terenu – rekla je Sanja Petrić, sportska psihologinja.

Ukazali su na činjenicu da su djeca vrlo osjetljiva na reakcije svojih roditelja. Oni primjećuju emocionalne i fizičke znakove roditelja te često reagiraju na njih na različite načine.

FOTO: Zagrebancija.com

– Kroz samo predavanje malo smo im pojasnili što su očekivanja, skrenuli smo im pažnju na neverbalnu komunikaciju, koja je na kraju dana čak i važnija od ove verbalne komunikacije, a jako često se zaboravi na nju, a djeca jako dobro vide njihove reakcije kad su s njima na natjecanjima. Ustvari smo ih pokušali naučiti kako da sami sebe bolje iskontroliraju dok gledaju svoju djecu ne terenu – kazala je psihologinja.

Na mentalnom se treningu radi s djecom sportašima od 10, 11 godina.

– Procijenimo koja je neka dob u redu. No između 10 i 12 godina su najmlađi sportaši koji nam dolaze – pojasnila je Petrić.

FOTO: Zagrebancija.com

Tjednu psihologije posvetili su se već 14. put za redom, a pozitivne povratne reakcije od strane odazvanih, motivira ih za nastavljanje ovakve prakse.

– Već dugo se to održava. Mi pokušavamo ili online ili u uredu odraditi nešto i zajedno s našom sekcijom za sportsku psihologiju sudjelovati u tom tjednu psihologije. Većinom bude dosta dobar odaziv i ljudi vole kad im se na taj način nešto približi. To je nešto što radimo besplatno u svrhu promocije naše struke – komentirala je Petrić.

Svojim radom i povremenim predavanjima sportski psiholozi nastoje pružiti tehnike za učinkovito upravljanje stresom i pritiskom, čime se poboljšava opća dobrobit sportaša. Predavanja iz sportske psihologije često obuhvaćaju aspekte razvoja samosvijesti, samopouzdanja i samoprocjene. Ove vještine jednom kada se usavrše, omogućuju sportašima da bolje razumiju sebe i svoje snage, ali i da prevladaju izazove.

Dosljednost u prakticiranju mentalnih tehnika, suradnja s stručnjacima za mentalnu pripremu te otvorenost za učenje i rast ključni su elementi uspješnog mentalnog treninga. Razvoj pozitivnog mentalnog sklopa, uz kontrolu emocija, povećava sposobnost suočavanja s pritiskom, a sportaši postaju otporniji na izazove koje donosi natjecanje.

FOTO: Zagrebancija.com

– Mislim da su prošli oni dani kada je sportski psiholog bio taboo, ali daleko od toga mislim da je stvar u tome da svi oni koji žele napraviti više i napredovati u svome sportu, pozvani su da se jave i krenu raditi na tome području – poručio je mentalni trener, psiholog Luka Škrinjarić.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA