Redovita tjelesna aktivnost ima brojne dobrobiti za ljudsko zdravlje. Osim što jača tijelo, doprinosi održavanju zdrave tjelesne mase, poboljšava cirkulaciju i jača srce, značajno utječe na smanjenje stresa i anksioznosti te podiže razinu energije tijekom dana. Uz sve fizičke koristi, redovito kretanje pozitivno djeluje i na mentalno zdravlje, pomažući u održavanju pozitivnog raspoloženja i smanjenju simptoma depresije. Ljeto, s duljim danima i više sunčanih sati, idealno je vrijeme za rekreaciju na otvorenom. Bez obzira radi li se o jutarnjem trčanju, vožnji bicikla, planinarenju ili plivanju u moru, ljetni mjeseci nude bezbroj mogućnosti za tjelesnu aktivnost u prirodi. Ipak, visoke temperature i izloženost suncu donose i određene rizike, pa je važno prilagoditi treninge vremenskim uvjetima, birati jutarnje ili večernje sate za aktivnosti te ne zaboraviti na adekvatnu hidrataciju i zaštitu od sunca. Upravo o važnosti kretanja, ali i sigurnosti pri vježbanju ljeti, razgovarali smo s Filipom Beljanom, kineziologom i stručnjakom iz Aktivne Hrvatske, projekta koji već godinama uspješno promiče zdrave životne navike među građanima. Kroz različite edukacije, javne treninge i stručna predavanja, Aktivna Hrvatska potiče ljude svih dobnih skupina na aktivniji i zdraviji stil života. Beljan ističe kako je dosljednost ključna. Nije važno trenirati savršeno, već redovito i pametno, uz uvažavanje signala vlastitog tijela i okolišnih uvjeta.
Tijekom ljeta trebamo obratiti pozornost na to da treniramo ranije ujutro ili kasnije navečer, zbog velikih temperatura, jer može doći do toga do osoba padne u nesvijest. Po mogućnosti, ako se trenira na otvorenom, pronaći hlad gdje će osoba u miru moći trenirati. – Filip Beljan, kineziolog
Mnogi tijekom vježbanja na otvorenom nesvjesno čine pogreške koje mogu umanjiti učinak treninga ili čak dovesti do ozljeda, osobito u toplijim mjesecima… Također, tijekom ljetnih mjeseci trening je važno prilagoditi vremenskim uvjetima kako bi bio što sigurniji i učinkovitiji, ističe Beljan.
Definitivno da se previše izlažu suncu, da ih zaboli glava, povisi se tjelesna temperatura pa trening završi prije. To se može prevenirati hladom ili da osoba ima optimalnu razinu hidratacije, odnosno da pije dovoljno vode. … Mislim da je ljeto vremenski period gdje se beru plodovi treninga, gdje se uživa tijelom koje smo izgradili tijekom godine. Trening se može prilagoditi da smanjimo vrijeme, ako treniramo sat vremena možemo trenirati nešto kraće ako smo na godišnjem odmoru, ali važno je ne zapustiti trening u potpunosti.
– Filip Beljan, kineziolog
Otkrio je i koliko je važna pravilna hidratacija prije, tijekom i nakon treninga, te na što posebno treba paziti tijekom ljetnih mjeseci. Također, trening ne bi trebao stati ni tijekom godišnjeg odmora, a mnogi se upravo tada odlučuju za rekreaciju na moru.
Krenut ćemo od hidratacije prije treninga, koja ne smije biti prevelika, jer dolazi do podrigivanja i slično. Prije minimalno. Tijekom treninga se bitno hidratizirati kroz intervale, recimo svakih 15 minuta 200 mililitara je dovoljno, te nakon treninga koliko vas je volja, idealno putem voća koje sadrži veliki udio vode, tipa lubenice i sličnog voća. … Mislim da je psihički ljepše trenirati pored mora, pored svježeg zraka ujutro kada se ustanemo na rano ljetno jutro. Razlikuje se po pitanju što ćemo u našem gradu, koji nije na moru, pronaći neki street workout gdje ćemo odraditi trening, koji sadrži više varijacija vježbi, a na moru ćemo biti osuđeni na ono što imamo, girje i gume. – Filip Beljan, kineziolog
Vježbanje tijekom ljeta donosi brojne prednosti, ali i izazove koje ne treba zanemariti. Pravilna hidratacija, prilagodba intenziteta i osviješten pristup ključni su za sigurno i učinkovito treniranje. Uz nekoliko stručnih savjeta, tjelesna aktivnost može biti ugodan i zdrav dio svakog godišnjeg odmora.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA